Cykle: Tajemna wiedza płynie z bajki

środa, 01 lutego 2017
Cykle: Tajemna wiedza płynie z bajki

Czym jest morał i w której ukrył się opowieści – zastanawiali się najmłodsi podczas spotkań feryjnych Baśniowy eliksir w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Wspólnemu głośnemu czytaniu, także z udziałem dzieci, towarzyszyły niekończące się rozmowy o bezpieczeństwie, empatii, pracowitości i niesieniu pomocy innym.  Dzięki teatrzykowi Kamishibai, pokonując nieśmiałość, mali fascynaci bajek i baśni mogli zaprezentować własną wersję Czerwonego Kapturka, ucząc się jednocześnie bezpiecznych zachowań w kontaktach z nieznajomymi. Kreatywne zabawy literackie pozwoliły im poznać nowe czarodziejskie słowa, idealne do stworzenia niepowtarzalnych historii o bajkowych, zimowych krainach. Przypominając sobie historię Brzydkiego kaczątka najmłodsi uczyli się tolerancji i akceptacji. Dzieci starały się pomóc Dziewczynce z zapałkami oraz Jasiowi i Małgosi, dla których budowały bezpieczne, pełne rodzinnego ciepła i miłości, domy z makulatury. Na zajęciach zagościły również bajkowe krasnale, odważny i pomysłowy Szewczyk Skuba oraz groźny smok wawelski.

Spotkania odbywały się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”  prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.