Facebook ikonka prawy margines

"Czas na Czytanie" w bibliotece w Jaśle

poniedziałek, 15 września 2008
Czas na Czytanie w bibliotece w Jaśle

„Czas na Czytanie w Bibliotece w Jaśle”

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle wzięła udział w akcji „Czas na Czytanie. Książka Wzbogaca”, której celem było nieodpłatne przekazanie książek bibliotekom. Akcja została zainicjowana przez wydawnictwo „Świat Książki”, Fundację Agory i Agencję Ciszewski Public Relations. Do akcji mogły zgłosić swój udział biblioteki publiczne, szkolne oraz biblioteki działające przy domach dziecka i szpitalach.

„Czas na Czytanie” to kampania, która miała na celu wspieranie czytelnictwa i popularyzację literatury polskiej i obcej wśród społeczeństwa.

Projekt rozpoczął się 15 maja 2008 roku, a patronat honorowy nad nim objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Do dnia 31 maja każda biblioteka, która zgłosiła chęć udziału w akcji otrzymała klucz dostępu umożliwiający pobranie wykazu książek przeznaczonych do bezpłatnego przekazania. Na podstawie otrzymanej listy wśród czytelników zostało przeprowadzone głosowanie na książki, które czytelnicy chcieliby widzieć w zbiorach biblioteki. Na liście znajdowały się pozycje z literatury polskiej  i obcej, książki dla dzieci i młodzieży, poradniki, encyklopedie, słowniki. W jasielskiej bibliotece najwięcej głosów zdobyły tytuły : Barbara Radziwiłłówna i Zygmunt August autorstwa Jerzego Besali,  Irak : piekło w raju Pawła Smoleńskiego oraz Secretum  Rity Monaldi i Francesco Sorti. Do dnia 31 lipca 2008 za pośrednictwem strony internetowej  można było zamawiać książki na zasadzie bezpłatnych zakupów w sklepie internetowym akcji. Z oferowanej listy książek każda biblioteka mogła wybrać  po 3 egzemplarze jednego tytułu. W akcji wzięło udział 2100 bibliotek, do których przekazano ponad 60.000 książek.

Książki, o które wnioskowała Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle trafiły już do zbiorów. Czytelnicy będą mogli wypożyczyć m.in. : Dzieje Greków i Rzymian Zygmunta Kubiaka, Niebieskie nitki Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, Walet pikowy Borisa Akunina,  Zrób to sam w ogrodzie Thobiasa Pehle’go, oraz oczywiście książki, na które oddali swoje głosy.

Kwoty jakimi na powiększenie zbiorów dysponuje jasielska biblioteka są  niewystarczające, pozwalają zakupić zbyt mało książek, aby w pełni zadowolić  wymagającego użytkownika : dzieci, młodzież, uczniów, studentów, osoby dokształcające się i czytające dla przyjemności. W 2007 roku  ze środków organizatora zakupiono 7,2 wol. na 100 mieszkańców (norma polska wynosi 18 wol., europejska  25 wol.).

Udział w akcji był  jednym ze sposobów w jaki biblioteka radzi sobie z trudnościami w pozyskiwaniu nowości.