Facebook ikonka prawy margines

Czytanie na dobry początek

wtorek, 25 października 2011
Czytanie na dobry początek

Czytanie na dobry początek - akcja jasielskiej MBP

 

         „Zostań czytelnikiem! Odkryj Krainę Biblioteki i Książki”. Pod tym hasłem Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza do udziału w akcji promującej aktywne czytelnictwo wśród najmłodszych. Inicjatywa skierowana jest do jasielskich szkół i przedszkoli. Wezmą w niej udział dzieci w wieku od 5 do 7 lat. W ramach trzech spotkań przygotowawczych wspólnie „Wyruszą w podróż po bibliotece”, „Odkryją tajemnicę książki”, by móc się z nią zaprzyjaźnić. Podsumowaniem wiedzy, jaką zdobędą najmłodsi poprzez kreatywną zabawę, będzie Pasowanie na czytelnika, czyli zwieńczenie spotkań z biblioteką i książką. Quizy, zagadki, tajemnicze poszukiwania, zwiedzanie bibliotecznych zakamarków oraz spotkania z książkowymi ulubieńcami – to tylko część propozycji, jakie przygotowano dla dzieci. Akcja została objęta patronatem Andrzeja Czerneckiego – Burmistrza Miasta Jasła.

Książka ma ogromny wpływ na rozwój najmłodszych. Kontaktu ze słowem pisanym nie jest w stanie zastąpić nic innego. Czytające dziecko potrafi bawić się wyobraźnią, a przez to jest bardziej kreatywne i zainteresowane światem. Lektura pobudza do myślenia. Odpowiednio dobrana do wieku i zdolności czytelniczych jest doskonałym lekarstwem na małe-duże problemy najmłodszych. Dziecko, które ma kontakt z książką czuje się ważne i kochane. Wartościowa literatura dziecięca uczy otwartości, rozwija język, kształtuje dobre postawy i samodzielność, a dzięki temu dodaje pewności w kontaktach z otoczeniem. Rozbudzając ciekawość książkową – przyspieszamy procesy edukacyjne  i wpływamy na rozwój najmłodszych. Wiek przedszkolny i wczesnoszkolny jest bardzo ważnym momentem na zainteresowanie dzieci książką i przygotowanie do dobrego startu w dorosłość. Warto czytać najmłodszym dla radości samego czytania i być świadomym korzyści płynących z kontaktu z książką od najwcześniejszych lat.

Spotkania małych odkrywców Krainy Biblioteki i Książki będą odbywać się w Oddziale dla Dzieci i trzech filiach MBP. Zachęcamy do wsparcia akcji i zaangażowania się w działania na rzecz najmłodszych. Czytajmy na dobry początek!

Patronat medialny nad akcją sprawuję: Radio VIA, Telewizja Jasło, portal www.terazjaslo.pl i www.jaslonet.pl