Dekalog Pennaca czyli dyskusja o książkach i czytaniu w bibliotece

piątek, 28 września 2007
Dekalog Pennaca czyli dyskusja o książkach i czytaniu w bibliotece

28 września w Czytelni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle  odbyła się dyskusja panelowa z udziałem Marty Mizuro, którą prowadziła Barbara Sokołowska na temat literatury i czytania. Dyskusję oparto na dekalogu czytelnika zawartego w książce Daniela Pennaca „Jak powieść”. Uczestnicy dyskusji  starali się odpowiedzieć na pytanie, czy literaturę należy rozumieć i wartościować, czy oddawać się czystej radości czytania?

Pennac obwinia rodziców i szkołę o to, że zabijają przyjemność czytania.  Czasownik „czytać” nie znosi trybu rozkazującego”. To dom rodzinny staje się ośrodkiem czytelniczym. B. Sokołowska uważa, że  „nauczyciel poprzez własną rekomendację książek, jest w stanie zachęcić uczniów do lektury”.  „Szkoda czasu czytać książki dobre, trzeba czytać najlepsze”. Czytelnik ma  prawo do czytania byle czego. M. Mizuro zauważyła,  że po 1989 r. nastąpił zalew literatury popularnej, masowej. Pojawił się wtedy problem w wyznaczaniu granic, co jest wartościowe a co nie. Jednakże każdy czytelnik ma prawo do „poszukiwania własnego stylu”. Prawo do Bovaryzmu (choroby przenoszonej przez tekst) to tzw. mimetyzm życzeniowy. Wyzwala chęć naśladowania życia bohaterów. „Bovaryzm jest jedną z najpowszechniejszych przypadłości tego świata; tyle, że drażni nas jedynie u innych”.  Młodzież przyznała, że czyta często w pociągu, autobusie, parku. Jedni potrzebują ciszy, inni muzyki, nastroju. Ważny jest nastój, czy choćby  - płonące świece. Inny jest odbiór wiersza przeczytanego głośno i często  kojarzy się z osobą, która to czyni. Aplauz na sali wzbudziło dość kontrowersyjne prawo do milczenia, jednak uczniowie  obiecali, że w  szkole nie będą go wykorzystywać.

Na zakończenie  wymienili ulubionych autorów: Tolkiena, Sapkowskiego, Lema, Gaardera, Coetzeego, Kinga.

Dyskusja zorganizowana przez bibliotekę była dowodem na to, że rozmowa o literaturze może nie tylko edukować, ale i  świetnie bawić.

Marta Mizuro  jest krytykiem literackim, laureatką prestiżowej Nagrody im. Ludwika Frydego, przyznawanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyki Literackiej (2000). Obecnie jest sekretarzem redakcji  miesięcznika Odra.

Barbara Sokołowska jest nauczycielką języka polskiego w I LO w Jaśle. Artykuły publikuje w czasopiśmie Fraza.

Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „W kręgu słowa – spotkania i dyskusje literackie” realizowanego przy pomocy środków finansowych Urzędu Miasta w Jaśle. Współorganizatorami projektu jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle.

Krystyna Ziemba

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle