Facebook ikonka prawy margines

Edukacja: Magia Bożego Narodzenia

środa, 13 - poniedziałek, 18 grudnia 2017
Edukacja: Magia Bożego Narodzenia

Zbliżają się najpiękniejsze święta w roku - Boże Narodzenie . Kochają je zarówno dzieci, jak i dorośli. Okres świąteczny to czas niezwykły. Jest w nim coś magicznego, za czym tęsknimy cały rok.

Co to jest Wigilia? Jakie potrawy znajdują się na stole wigilijnym? Czy w całej Polsce święta obchodzi się tak samo? Co śpiewamy w czasie świąt? Jak w Australii ludzie świętują Boże Narodzenie? Na te poważne tematy rozmawialiśmy z dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 6, które w dniach 13–18 grudnia 2017 r. odwiedziły Filię nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Z czym kojarzą się święta? Z porządkami – powiedział Ignaś. Z choinką, światełkami, prezentami, Mikołajem, opłatkiem, pierniczkami, pysznym jedzeniem – wymieniały kolejno dzieci. To wszystko prawda. Dzieci przypominały sobie, co już wiedzą o świętach, a kolejne zwyczaje i obrzędy poznawały w czasie zajęć. Wykazały się znajomością tematu.

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia dla wielu z nas trwają już od początku grudnia: tworzenie kalendarza adwentowego, pieczenie pierników, ubieranie choinki,  niecierpliwe oczekiwanie na Świętego Mikołaja i prezenty. Wigilia w Polsce ma szczególny wymiar za sprawą obrzędów i zwyczajów, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się o tradycjach Bożego Narodzenia w różnych regionach Polski, poznały regionalne dania wigilijne, wysłuchały życzeń w gwarze góralskiej, kolędy w gwarze śląskiej i świątecznych opowieści.

Na zakończenie przedszkolaki ozdobiły małe i duże choinki samodzielnie wykonanymi - z kolorowych kółeczek - bombkami, a w bibliotece pozostał świąteczny nastrój.