Facebook ikonka prawy margines

Edukacja: Wojtek – żołnierz bez munduru

poniedziałek, 25 listopada 2019
Edukacja: Wojtek – żołnierz bez munduru

25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle w dniach 21-26.11.2019 r. świętowaliśmy wraz z dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 6 –  noszącego imię Pluszowego Misia.

W czasie zajęć dzieci zapoznały się z historią powstania pluszowego misia i aktywnie uczestniczyły w dyskusji o misiach, znanych z książek i bajek filmowych. 

Ważnym elementem spotkań było poznanie historii i przygód niedźwiedzia Wojtka. Dzieci dowiedziały się, w jakich okolicznościach maleńki niedźwiadek – sierota, trafił do polskich żołnierzy, którzy go przygarnęli, zrobili legowisko w jednym z namiotów, karmili mlekiem z butelki i opiekowali się nim. Wojtek – bo takie nadano mu imię –  sprawiał mnóstwo zamieszania, ale był też źródłem wielu radości i stał się ulubieńcem żołnierzy z Armii Andersa. Przebył z nimi cały szlak bojowy od Bliskiego Wschodu po Włochy. Brał udział w bitwie o Monte Cassino, gdzie pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją. Po tym wydarzeniu został uwieczniony  w oficjalnym emblemacie Kompanii Transportowej 2. Korpusu Polskiego. Po wojnie zamieszkał w zoo w Edynburgu. Tam też znajduje się jego pomnik. Wojtek stał się sławnym i lubianym misiem w Polsce i na świecie.

Przedszkolaki biorące udział w spotkaniach były niezwykle  zasłuchane i zainteresowane przygodami niedźwiedzia Wojtka. Opowieści o niedźwiedziu – żołnierzu to dla dzieci lekcja historii, która brzmi jak bajka.

Zaproszeni goście świetnie się bawili podczas zabawy, w której ruchem pokazywali tekst opowiadania i podczas prac plastycznych, wykonując misiowe opaski i laurki z życzeniami dla misiów.

Podczas zajęć czytane były fragmenty książek: Elizy Piotrowskiej Wojtek – żołnierz bez munduru i Łukasza Wierzbickiego  Dziadek i niedźwiadek.

Spotkania odbyły się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.