Edukacja: Z przedszkolakami śladami przeszłości

czwartek, 28 września 2017
Edukacja: Z przedszkolakami śladami przeszłości

Kto i kiedy nadał Jasłu prawa miejskie? Nad jakimi rzekami leży miasto? Kto jest patronem Jasła? Kim był Zyndram z Maszkowic?  Z tymi pytaniami zmierzyły się dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 11 w Jaśle, podczas zajęć zorganizowanych przez Filię nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle we wrześniu br.

Podczas spotkań przedszkolaki wysłuchały legendy o Goleszu i rycerzu Zyndramie. Jednak najbardziej spodobała się legenda o powstaniu Jasła, dotycząca Liwocza i jego córek. Dzieci miały okazję dowiedzieć się o początkach miasta – nadaniu praw miejskich czy pochodzeniu herbu. Przedszkolaki przeglądały również książki dotyczące regionu, wzięły udział w konkursie oraz układały literową rozsypankę z hasłem  Jasło – moje miasto.

Na zakończenie spotkań grupa Słoneczek, Półnutek i Krasnali malowała herb miasta Jasła.
Dużo dowiedziałam się ciekawego o Jaśle, a zajęcia były super – powiedziała Emilka.

Spotkanie odbyło się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”  prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.