Wielkanocne mazurki, babki, święconka, śmigus-dyngus to typowe polskie zwyczaje związane ze świętem Wielkiej Nocy. A jakie zwyczaje panują wśród mieszkańców krajów Europy i jakie potrawy dominują w świątecznym menu? Tego dowiedziały się dzieci z grupy Krasnale i Słoneczka z Przedszkola Miejskiego nr 11 w Jaśle, które w dniach 15 i 16 kwietnia 2019 r. odwiedziły Filię nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.
Podczas lekcji bibliotecznej rozmawialiśmy na temat zwyczajów wielkanocnych w Polsce i w wybranych krajach Europy: Holandii, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Szwecji i Węgrzech, a także Wielkiej Brytanii. Wskazywaliśmy na mapie poszczególne państwa na kontynencie europejskim. Dzieci zapoznały się ze zwyczajami wielkanocnymi w wymienionych krajach, dowiedziały się, co to jest Egg Hunt i Egg Rolling, dlaczego symbolem świąt we Włoszech jest baranek, i co to jest colomba? Dlaczego w Szwecji dziewczynki przebierają się za czarownice? Kto w Niemczech przynosi dla dzieci czekoladowe jajka? Dlaczego na Węgrzech na drzewkach owocowych wiesza się kości z szynki wielkanocnej?
Na zakończenie zajęć dzieci wykonały kartki świąteczne.
W każdym kraju okres świąt jest wyjątkowy, tradycje obchodzenia świat różnią od polskich zwyczajów, ale jest coś, co łączy każdy kraj: to radość, wiosenny nastrój oraz przebywanie w rodzinnym gronie.