Festiwal: Dzikony i boginie – spotkanie z Joanną Laprus i Martą Jamróg

piątek, 29 września 2023
Festiwal: Dzikony i boginie – spotkanie z Joanną Laprus i Martą Jamróg

Spotkanie przeniesione na piątek  29 września 2023 na godzinę 17:00!

W czwartek 28 września 2023 roku o 17:00 na Jasielskim Festiwalu Literackim gościć będziemy Joannę Laprus, autorkę książek „Słowiańskie boginie ziół” i „Słowiańskie rośliny czarowne”, oraz Martę Jamróg, jasielską artystkę, która te książki zilustrowała. Porozmawiamy o kobiecym spojrzeniu na świat, przyrodę, wartości.

Joanna Laprus – wydawczyni, redaktorka naczelna wydawnictwa Świat Książki, promotorka literatury i kultury czytania. Mama Mikołaja. Redaktorka naczelna najpierw (2008-2012) miesięcznika „Bluszcz”, a następnie (2011-2013) „Papermint. Magazyn o książkach”. Ukończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Urodziła się i mieszkała po sąsiedzku z Łysą Górą, ale korzenie jej rodziny sięgają na Podlasie, więc zainteresowanie magią i ziołami ma we krwi. W 2021 roku ukazały się „Słowiańskie Boginie Ziół”, a w październiku 2022 „Słowiańskie Rośliny Czarowne”. Kocha Kraków, kulturę żydowską i muzykę etno. Pasjonuje się etnobotaniką i folklorem. Nie potrafi żyć bez książek, przyrody, muzyki i ludzi.

Marta Jamróg – urodzona w Jaśle. Mieszka i pracuje w rodzinnym mieście i Krakowie. Ukończyła Małopolski Uniwersytet Ludowy we Wzdowie, Etnologię i Filologię Ukraińską na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studia podyplomowe na ASP w Krakowie, kierunek malarstwo. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Pedagogicznym Sztukę Współczesną. Założycielka Jasielskiej Pracowni Ikon. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i ściennym. Kuratorka wystaw poświęconych sztuce organicznej. Ilustratorka współpracująca z wydawnictwami Świat Książki i Ha!art.

Spotkanie odbędzie się  w  Sali Offowej JDK, ul. Kołłątaja 1.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Partnerami projektu są: Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.