Facebook ikonka prawy margines

Festiwal: Filmowa środa w bibliotece

środa, 03 października 2012
Festiwal: Filmowa środa w bibliotece

W trakcie filmowej środy w ramach VII Festiwalu Poezji i Prozy  uczestnicy warsztatów literacko-filmowych, prowadzonych przez Zbigniewa Masternaka, oprócz poznania krótkiej historii kina oraz teoretycznego wprowadzenia do sztuki tworzenia scenariuszy filmowych, mieli możliwość wypróbowania swoich sił w praktyce. Każdy z kilkunastoosobowej grupy uczniów szkół ponadgimnazjalnych mógł przygotowywać własny pomysł na scenariusz w formie tzw.  treatmentu (streszczenia).  Przed przystąpieniem do pisania prowadzący ogłosił konkurs na najlepszy pomysł na scenariusz filmowy. Po przeczytaniu wszystkich streszczeń Z. Masternak stwierdził, że wiele z nich jest dobrym materiałem na prawdziwy scenariusz, ale najlepszy okazał się treatment Katarzyny Krzyżak z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle zatytułowany „Ojcostwo”. Na zakończenie warsztatów młodzi adepci sztuki filmowej otrzymali adresy instytucji promujących młode talenty.
Wieczorem został wyświetlony film „Księstwo” w reż. Andrzeja Barańskiego na podstawie prozy Zbigniewa Masternaka. Film powstał w 2010 r. na podstawie trzech powieści Chmurołap, Niech żyje wolność, Scyzoryk a jego premiera odbyła się podczas 36. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Wyświetlano go również na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w  Karlovych Varach. Atrakcją dla oglądających była obecność samego twórcy trylogii „Księstwo” oraz możliwość rozmowy z nim po projekcji. Autor nie ukrywał autobiograficznych wątków zawartych w obu projektach. Wielkimi walorami, zarówno książki jak i filmu jest stylizacja językowa, elementy guseł, wierzeń i legend wplecione w narrację a także uniwersalizm, który stanowi o randze twórczości młodego pisarza z Puław. Film w widzach wzbudził rozmaite emocje, jednak  rozmowa z autorem, który starał się sprostać pytaniom,  usatysfakcjonowała obie strony.

Współorganizatorem VII Festiwalu Poezji i Prozy był Jasielski Dom Kultury.
Patronat medialny nad Festiwalem objęły: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, TV Jasło, Gazeta Codzienna „Nowiny” oraz portale: www.nowiny24.pl, www.jaslo4u.pl, www.terazjaslo.pl

Patronat medialny:
Partnerzy:
Dofinansowanie: