Pierwszym gościem XVII Jasielskiego Festiwalu Literackiego był Wit Szostak, pisarz, filozof, autor książek: „Tratwa Odysa. Esej o uchodźcach”, „Cudze słowa”, „Szczelinami”.
Pisze w nocy, kiedy otula go ciemność i cały dom śpi. Noc to czas intelektualnych rozmyślań i pracy. O tej porze rodzą się pytania, które chce zadać światu i sobie.
Autor „Szczelinami” przyjął kobiecy punkt widzenia, który budzi u czytelnika niemały podziw. To powieść-niepowieść, zapis życia kobiety, przez prawie ćwierć wieku:
(…) to zapis spojrzeń, odczuć i doświadczeń poetki, w których odbijają się ciało, tworzenie, pulsujący i zmieniający się język, miłość, seks i związki, macierzyństwo, samotność, rozpacz, osobność pisarki – czytamy w recenzji.
Kiedy mówi o narodzinach wiersza odwołuje się do tradycji sokratejsko-platońskiej. Cielesność i fizjologia czy retoryka narodzin są mu szczególnie bliskie. W trakcie pisania „Szczelinami” obserwował jak jego narratorka ewoluowała.
Relacje z kobietami są relacjami głębokiego ludzkiego spotkania – wyjaśnił.
Pisze bez specjalnego planu, nie myśląc o odbiorcy. Nie szuka jednej frazy, bliżej mu jest do polifonii.
Jako Wit Szostak uprawia beletrystykę, a jako Dobrosław Kot podejmuje działalność naukową. Ten twórczy dualizm żartobliwie nazywa „dwupolówką”.
W „Tratwie Odysa” podejmuje tematykę uchodźców, pokazuje jak trudny i skomplikowany to problem. Idzie bardziej drogą pytań niż odpowiedzi, tym samym redefiniuje takie pojęcia jak dom, obywatelstwo, społeczeństwo – rozszczelniając nasze myślenie.
Z radością oczekujemy nowej powieści „Rumowiska”, która ukaże się niebawem.
Spotkanie odbyło się 26 września 2023 roku.
Partnerami projektu są: Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.