Festiwal: O wierszach, które są życiem – spotkanie z Romanem Honetem

piątek, 02 października 2015
Festiwal: O wierszach, które są życiem – spotkanie z Romanem Honetem

2 października 2015 r. gościem X Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle był Roman Honet, poeta nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Podczas spotkania z młodzieżą I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle rozmawiał o liryce i o życiu.

Poeta przyznał, że nie lubi mówić o wierszach, zdecydowanie woli je czytać i pisać. Odniósł się do szkolnych i akademickich analiz literackich oraz do prób przypisania jego twórczości do różnych nurtów liryki – Akademikowi się wydaje, że język, którego go wyuczono, przybliża go do prawdy, a on właśnie go od niej oddala, to właśnie ten język sprawia, że akademicy posługują się „szufladkami”.

Lektura ostatniego tomiku poety „Świat był mój” rozpoczęła dyskusję o języku poezji Romana Honeta, jego poetyckich inspiracjach, literackich nagrodach, a także o roli liryki w życiu poety. Uczestnicy spotkania dopytywali także o rady dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z liryką. Trzeba przede wszystkim czytać, aby określić się wobec tego, co już powstało, a potem regularnie pisać  - inaczej niż wszyscy inni, lepiej – podpowiadał autor. Pisanie to emocje, czytanie to emocje – dodał na zakończenie.

W trakcie spotkania poeta wręczył swój ostatni tomik Joannie Klębie, laureatce  konkursu  przeprowadzonego  na profilu Biblioteki na  Facebooku.
Spotkanie z Romanem Honetem  oraz konkurs  realizowane były ramach projektu Fundacji Wisławy Szymborskiej  oraz  Fundacji PZU z programu edukacji kulturalnej „Warsztaty słowa” dla szkół ponadgimnazjalnych.

Patronat medialny nad X Jasielskim Festiwalem Literackim i Regionalnym sprawowały: TVP Rzeszów, TV Jasło, Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, Gazeta Codzienna Nowiny, Tygodnik „Nowe Podkarpacie” oraz portale: www.itvpołudnie.pl, www.nowiny24.pl, www.jaslo4u.pl, www.terazjaslo.pl, www.twojejaslo.pl, www.jaslonet.pl, www.miastojaslo.pl, www.wirtualnejaslo.pl.