Z Markiem Szymaniakiem, dziennikarzem i reporterem, autorem książek „Urobieni. Reportaże o pracy”, „Zapaść. Reportaże z mniejszych miast” – gościem XVII Jasielskiego Festiwalu Literackiego – rozmawialiśmy m.in. o rynku pracy, i o tym, dlaczego młodzi ludzie wyjeżdżają z mniejszych miast.
Osobiste doświadczenia były fundamentem do powstania obu książek. Kiedy po studiach wchodził na rynek pracy doświadczył wielu jego złych odsłon, dostrzegając, że te problemy dotykają także innych osób. Reporter opowiada historie ludzi w różnym wieku, którzy są upokarzani, a ich prawa pracownicze łamane. A przecież praca jest podstawową potrzebą, która warunkuje nasze życiowe plany, marzenia, a przede wszystkim zapewnia utrzymanie. Znalezienie jej w starszym wieku wciąż jest trudne, pracodawcy nie doceniają różnorakich kompetencji tych osób. Może się to jednak zmienić, ze względu na starzenie się społeczeństwa.
Młodzi ludzie wyjeżdżają do większych miast w nadziei na lepszą przyszłość, starszym natomiast trudniej jest porzucić swoje dotychczasowe życie. Dziennikarz dostrzega problemy społeczne mieszkańców mniejszych miast, choćby w dostępie do kultury, edukacji czy ochrony zdrowia, zwłaszcza do lekarzy specjalistów. Opisuje też trudną sytuację na rynku mieszkaniowym, m.in. w reportażu „Na golasa” historię Jakuba, mieszkańca Jasła, który miał wiele problemów ze znalezieniem i samodzielnym utrzymaniem mieszkania.
Dziennikarz w trakcie spotkania podkreślił, że on też jest dzieckiem z jednego z miast zapaści – Krasnegostawu – z którego wyjechał, ale powraca, bo łączą go z nim rodzinne więzi i wspomnienia.
Spotkanie odbyło się 5 października 2023 roku.
Partnerami projektu są: Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.