Festiwal: Spotkanie autorskie i otwarcie wystawy fotograficznej Katarzyny Szwedy

poniedziałek, 23 września 2024

23 września 2024 roku o 17.00 podczas tegorocznego Festiwalu spotkamy się z Katarzyną Szwedą, poetką, fotografką, tłumaczką. Spotkanie połączone z otwarciem wystawy jej fotografii będzie dotyczyć tematów nawiązujących do najnowszego zbioru poetyckiego.

Katarzyna Szweda w wystawie fotografii noszącej tytuł jej najnowszej książki poetyckiej „zemla vulgaris” kontynuuje przyglądanie się bliskiej jej Łemkowszczyźnie. Obsesyjnie zadaje pytania o to, jak pokazać pustkę, jak uchwycić krajobraz, z którego pewne fragmenty zostały siłą wyrwane. Pustka wywołuje poczucie braku, w danym miejscu powinno coś się znajdować, jednak zostało zniszczone, wykorzenione, zapomniane lub uległo rozkładowi. Pustka jest istotnym wypełnieniem miejsca. Katarzyna Szweda przywołuje własne, czy też cudze wspomnienia, nakłada je na rzeczywistą przestrzeń, w jej fotografiach pustka staje się pretekstem do pamiętania. Zdjęcia wystawione są na fragmentach łemkowskiej chyży, deskach przesiąkniętych upływem czasu, wspomnieniami domowników, krajobrazem. Fotografiom towarzyszy ścieżka dźwiękowa zawierająca fragmenty wspomnień mieszkańca Beskidu Niskiego, Michała Kuszwary, i wierszy Katarzyny Szwedy. Wystawa jest kontynuacją cyklu, który powstał w ramach Programu Mentorskiego Sputnik Photos i był wystawiony podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie w Sekcji ShowOff.

Katarzyna Szweda – wychowywała się w Beskidzie Niskim na Wrzosowej Polanie. Autorka dwóch książek poetyckich: „zemla vulgaris” 2023 (nominowana do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej) oraz „Bosorka” 2020 (nominowana do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego, Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii Debiut). Dwukrotnie wyróżniona Stypendium Twórczym Miasta Krakowa. Laureatka sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie 2022.

Zemla vulgaris – spotkanie autorskie i wernisaż wystawy, 23.09.2024 /poniedziałek/, godz. 17:00, Sala Offowa JDK, ul. Kołłątaja 1.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.