Festiwal: Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem

piątek, 08 października 2021
Festiwal: Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem

W ramach XV Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego, odbywającego się pod hasłem „Poezja i proza na drogach i bezdrożach”, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle serdecznie zaprasza na spotkanie z Andrzejem Stasiukiem, z którym będziemy rozmawiać m.in. o jego najnowszej książce „Przewóz”.

"Atmosfera w „Przewozie” jest gęsta, duszna. Stasiuk skupia opowieść na niewielkiej przestrzeni. To tylko fragment piekła, w jakie zmienił się świat. Postaciom stworzonym przez autora, sugestywnym i świetnie prowadzonym, czytelnik przygląda się z bliska” – mówi o książce Michał Nogaś, dziennikarz, autor artykułów i programów o książkach.

Nasz festiwalowy gość opowie także o oglądaniu świata z własnej perspektywy, mieszkańca Beskidu Niskiego. Uczestnicy spotkania właśnie przez ten pryzmat będą mogli zatrzymać się i spojrzeć na miejsca w których żyjemy, z ich tożsamością, wartością i wpływem.

Andrzej Stasiuk - wybitny prozaik i eseista. Razem z żoną Moniką Sznajderman prowadzi Wydawnictwo Czarne, specjalizujące się w literaturze środkowoeuropejskiej. Wielokrotnie nagradzany, m.in. kilkakrotnie nominowany do Literackiej Nagrody Nike, którą otrzymał w 2005 roku za „Jadąc do Babadag”, Nagrodą Literacką Gdynia (2010), Nagrodą Literacką m.st. Warszawy (2015); Austriacką Nagrodą Państwową w dziedzinie literatury europejskiej (2016). Jego książki są tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie, a także na koreański. Autor m.in. „Murów Hebronu”, „Dukli”, „Opowieści galicyjskich”, „Dziewięciu”, „Jadąc do Babadag”, „Taksimu”, „Dziennika pisanego później”, „Grochowa”, „Nie ma ekspresów przy żółtych drogach”, „Wschodu”, „Osiołkiem”, „Kronik beskidzkich i światowych”.

Spotkanie odbędzie się 8 października (piątek) 2021 roku, o godz. 17:00, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, ul. Kołłątaja 1.

Uwaga: Organizatorzy zastrzegają możliwość zmiany programu oraz formuły spotkań ze względu na aktualne obostrzenia w związku z pandemią COVID-19. Bezpłatne wejściówki na poszczególne wydarzenia będą do odbioru w Czytelni Głównej.

Partnerami projektu są: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.