Facebook ikonka prawy margines

Festiwal: "Trwam przy swoich bohaterach" – spotkanie z Danką Braun

poniedziałek, 30 września 2019
Festiwal: Trwam przy swoich bohaterach – spotkanie z Danką Braun

30 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w ramach XIV Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego odbyło się spotkanie z Danką Braun, autorką powieści kryminalnych, o miłości,  dorastaniu oraz problemach współczesnego człowieka.

Spotkanie było okazją do rozmowy na temat książek autorki, m.in. tła obyczajowego, kreowanych postaci, ich rozterek oraz sieci powiązań i odniesień spajających cykle powieściowe. Największe zainteresowanie wzbudziła opisana przez Dankę Braun historia, której akcja toczy się w Jaśle. Czytelnicy i sympatycy tego gatunku powieściowego mogli dowiedzieć, co zainspirowało piszącą do tego, aby historię „Zabójczy urok blondynki” i „Nie zabijaj mnie kochanie” osadzić w naszej okolicy.

Autorka zapytana skąd czerpie pomysły na bohaterów swoich książek, obciążonych nieustannie życiowymi wyborami i uwikłanych w różnego rodzaju relacje, odpowiedziała, że stara się aby jej powieści były jak najwierniejszą panoramą społeczną. Podkreśliła także, że chce przedstawiać ludzi takimi, jakimi są i trwa przy swoich bohaterach w toku tworzenia historii.

Wychowana  na książkach Alfreda Szklarskiego nie wyobraża sobie życia bez czytania. Swoje kryminały stara się pisać z kobiecą dozą subtelności, ponieważ sama nie jest fanką literackiego dramatyzmu na szeroką skalę. Bezsenne noce spędzone na rozmyślaniach oraz sytuacje dnia codziennego inspirują ją do tworzenia nowych historii, które dobrze zakamuflowane ujawniają relacje współczesnego świata.