Facebook ikonka prawy margines

Giętki język, ładna mowa

piątek, 17 października 2008

Giętki język, ładna mowa

 50 przyszłych dziennikarzy, redaktorów i aktorów wraz z opiekunami odwiedziło 17 października 2008r. redakcję Gazety Codziennej Nowinny oraz Teatr Maskę w Rzeszowie. Wyjazd zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, w ramach projektu „Giętki język, ładna mowa – o tym marzy każda głowa”(realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Promocja Czytelnictwa ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 i 10 w Jaśle oraz ze Szkoły Podstawowej w Przysiekach, mogły zobaczyć spektakl w jedynym profesjonalnym teatrze lalek na Podkarpaciu. Uczniom w spektaklu „Śpiąca królewna” w reżyserii Marka Wita najbardziej podobała się stylowa scenografia, niesamowite kostiumy oraz piękna dworska muzyka przenosząca widzów w tajemniczy świat baśni.

Po spektaklu na dzieci czekały kolejne atrakcje. Uczniowie odwiedzili Muzeum Lalek Teatralnych oraz spotkali się z aktorką Teatru Maska, która zapoznała ich z zasadami animacji oraz zaprezentowała różne rodzaje lalek teatralnych. Dzieci miały okazję pod okiem doświadczonego aktora  samodzielnie ożywić kukiełki, marionetki, jawajki i pacynki Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak powstają lalki w pracowniach plastycznych oraz poznały podstawowe zagadnienia związane z funkcjonowaniem teatru.

W trakcie wycieczki uczestnicy dowiedzieli się również jak pracują dziennikarze prasowi. Jak się robi codzienną gazetę? Ile godzin dziennikarz pisze tekst? Co robi redaktor? Czy ludzie lubią, jak robicie im zdjęcia? – na takie i inny pytania odpowiadała dziennikarka Agata Jamroży, która oprowadzała uczniów po redakcji gazety codziennej „Nowiny”.  Przyszli redaktorzy, dziennikarze sportowi i fotoreporterzy dowiedzieli się jak gromadzone, przetwarzane i publikowane są różne informacje, jak zbierać materiały i pisać newsy oraz uzyskali sporo wskazówek i wiadomości na temat tajników pracy o której marzą.

Projekt „Giętki język, ładna mowa – o tym marzy każda głowa” poprzez różnego rodzaju wycieczki, spotkania, warsztaty oraz gry i zabawy ma za zadanie promować czytelnictwo, rozwijać funkcje edukacyjno-kulturalne biblioteki oraz pogłębić i uatrakcyjnić kształcenie językowe, polegające na wyrabianiu sprawności i poprawności w mowie i piśmie u dzieci i młodzieży. Zadanie ma na celu uświadomić młodym ludziom, iż troska o kulturę języka, która jest częścią kultury umysłowej powinna cechować każdego człowieka mówiącego danym językiem. Projekt adresowany jest głównie do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z powiatu jasielskiego.