Hugo Steinhaus - Spotkanie z cyklu "Wybitni jaślanie"

wtorek, 06 maja 2008
Hugo Steinhaus - Spotkanie z cyklu Wybitni jaślanie

Między umysłem a kartką papieru - wspomnienie o Hugonie Steinhausie

Pośród różnorodnych ofert edukacyjnych, jakie w Tygodniu Bibliotek zaproponowała Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, nie mogło zabraknąć wątków regionalnych.

W ramach cyklu historycznego „Wybitni jaślanie” zaprezentowano sylwetkę Hugona Steinhausa. Wyświetlono  film biograficzny, który przybliżył postać  wybitnego matematyka i filozofa. W filmie pojawiały się wspomnienia osób, które znały profesora a fragmenty jego dzieł czytanych przez aktora, wzmogły walory artystyczne. Wszyscy wspominali go jako człowieka o ogromnej erudycji i kulturze osobistej. O niekonwencjonalnym  poczuciu humoru świadczą jego wypowiedzi i maksymy zebrane w „Słowniku racjonalnym”. Mało kto wie, że Steinhaus był prekursorem teorii gier. Z żalem można stwierdzić, że osoba Steinhausa i jego dorobek naukowy są bardziej doceniane za granicą. Kustosz Muzeum Regionalnego pan Mariusz Świątek uzupełnił film prezentacją multimedialną i obszernym komentarzem. Szczególnie rozwinął wątek jasielski, jakże ważny dla twórcy „polskiej szkoły matematycznej”.

Sam Steinhaus o matematyce mówił: „Matematyka jest najbardziej wysublimowaną abstrakcją (…), w której wszystko odbywa się między umysłem człowieka a kartką papieru”.

Współorganizatorem spotkania było Muzeum Regionalne w Jaśle.