Facebook ikonka prawy margines

Jasielski produkt lokalny

sobota, 13 - czwartek, 25 kwietnia 2013

W związku z powołaniem przez Burmistrza Miasta Jasła Zespołu Zadaniowego ds. identyfikacji produktów lokalnych, oraz przyjęciem do realizacji regulaminu postępowania w sprawie wyłonienia jasielskich produktów lokalnych, informujemy, że do 25 kwietnia 2013 r. można zgłaszać propozycje jasielskich produktów lokalnych.

Produkt lokalny to wyrób lub usługa, która obejmuje wiele dziedzin wytwórczości ludzkiej (kulinaria, rękodzieło, rzemiosło i działalność artystyczną, w tym m.in. wikliniarstwo, bibułkarstwo, bukieciarstwo, haft, szydełkarstwo, koronkarstwo, rzeźbę, malarstwo, poezję, wyroby z drewna (w tym zabawki), wyroby ze sznurka, wyroby ze słomy, szycie strojów ludowych). Produkt lokalny jest ściśle związany z danym regionem geograficznym, jest to wyrób lub usługa, z którą utożsamiają się mieszkańcy regionu, produkowany w sposób niemasowy i przyjazny dla środowiska z surowców lokalnie dostępnych. Kwintesencją produktu lokalnego jest powszechność jego występowania na danym terenie, przy nikłej znajomości w innych regionach kraju. Produkt jest więc swojego rodzaju wyróżnikiem, elementem charakterystycznym dla wąskiego obszaru.
Przedmiotem postępowania jest wyłonienie produktów lokalnych m.in. żywnościowych, rękodzielniczych, rzemieślniczych, charakterystycznych dla miasta Jasła i powiatu jasielskiego, produkowanych, ze składników i surowców lokalnie dostępnych, wywodzących się z tradycji i kultywowanych zwyczajów tego regionu, oraz uzyskanie informacji z jakimi jasielskimi produktami utożsamiają się mieszkańcy.

Zostały następujące grupy jasielskich produktów lokalnych:
• produkt  żywnościowy ( sery, miody, wino, nalewki, wypieki itp.),
• potrawy,
• rękodzieło i rzemiosło,
• inne usługi  (enoturystyka itp.),
• produkty niematerialne, artystyczne (niezwykłe miejsca, poezja, muzyka, zespoły itp.)

Zgłoszeń propozycji jasielskich produktów lokalnych mogą dokonywać osoby fizyczne oraz inne podmioty działające na terenie powiatu jasielskiego. Regulamin oraz kartę zgłoszeniową można pobrać klikając w odnośniki dokumentów zamieszczonych obok tekstu.