Jaślanie pobili rekord we wspólnym czytaniu!

wtorek, 30 września 2014
Jaślanie pobili rekord we wspólnym czytaniu!

Mamy rekord we wspólnym czytaniu! 30 września 2014 r. 724 jaślan na pół godziny zatopiło się w lekturze, bijąc tym samy rekord warszawskiego Big Book Festivalu! Gratulujemy i dziękujemy, że czytacie!

Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania, na zaproszenie organizatorów, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle i Jasielskiego Domu Kultury,  odpowiedzieli przedstawiciele władz lokalnych, dyrektorzy i przedstawiciele instytucji kultury, duchowni, strażacy, policjanci, członkowie klubów, a przede wszystkim dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie jasielskich szkół oraz wielu jaślan, którym bliskiej jest czytanie.

Na dany znak wszyscy zaczytali się w ulubionych i ważnych dla siebie książkach: była „Alicja w Krainie Czarów”, „Harry Potter” i „Władca Pierścieni”, ale też „Legendy Formuły 1” , „Filozofia wina” czy „Hubal i Hubalczycy”. Przewodnicząca Rady Miejskiej Jasła Elżbieta Bernal czytała „Mściciela” Fryderica Forsytha, Zastępca Burmistrza Miasta Jasła Leszek Znamirowski „Smak zdrowia”, Komendant Powiatowy Policji Andrzej Wędrychowicz wybrał „Humor o policjantach”, a Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej  „Uwikłanie” Miłoszewskiego. Skarbnik Miasta Jasła Jacek Borkowski czytał „Malowanego człowieka”, Wojciech Piękoś ze Starostwa Powiatowego przyniósł ze sobą „Traktat o tolerancji” Woltera,  Dyrektor Caritasu, ks. dr Marian Putyra wybrał „Melancholię” Kępińskiego. Były też lektury z akcentem jasielskim - Mariusz Świątek z Muzeum Regionalnego czytał wydaną w 1916 r. książkę jaślanina, W. Steinhausa „Pamiętnik legionisty”. Najmłodsza uczestniczka wydarzenia, półroczna Alinka Dybaś, czytała wraz z mamą o przygodach „Tosi”.

Wisienką na rekordowym torcie był wykład prof. dr. hab. Kazimierza Ożoga o polszczyźnie starszej i najmłodszej. Gość specjalny podkreślał, że to właśnie czytanie kształtuje nasz język i wpływa na to, jaką polszczyzną się posługujemy. Widok czytającego człowieka jest piękny – powiedział – bo jest w nim pasja poznawania, bycia ze sobą i z drugim człowiekiem. Odnosząc się do najmłodszej polszczyzny, która jest pełna emocji i skłonna do zabawy, przytoczył wiersz swojego autorstwa, którego puenta okazała się również świetnym podsumowaniem akcji – ja wymiękam, to po prostu masakra i fest sympa impra!

Impreza Czytamy Razem! odbyła się w ramach IX Festiwalu Poezji i Prozy. Partnerem wydarzenia jest Jasielski Dom Kultury. Obsługę fotograficzną wydarzenia zapewnił Łukasz Rak.

Patronat medialny nad Festiwalem objęły:  TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, TV Jasło, Gazeta Codzienna „Nowiny”, „Nowe Podkarpacie”, Radio Trendy oraz  portale: www.nowiny24.pl;  www.jaslo4u.pl; www.jaslonet.pl; www.terazJaslo.pl; www.wirtualnejaslo.pl; www.twojejaslo.pl; miastojaslo.pl.

Patronat medialny:
Partnerzy: