Facebook ikonka prawy margines

Juniwersytet: Dziedzictwo starożytnej Grecji i Rzymu

sobota, 20 listopada 2021
Juniwersytet: Dziedzictwo starożytnej Grecji i Rzymu

20 listopada 2021 studenci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego spotkali się online z Panem od Historii czyli Marcinem Gostkowskim – historykiem, archeologiem, nauczycielem i popularyzatorem nauki, współzałożycielem grupy rekonstrukcji historycznej DW Arkona oraz Stowarzyszenia Pozytywnie Historyczni.

Podczas zajęć uczestnicy cofnęli się w czasie o tysiące lat, aby na kilka chwil przenieść się w świat fascynujących historii, mitycznych potworów, starożytnych bogów i bohaterskich wojowników. Prowadzący pokazał na mapie, gdzie zamieszkiwali starożytni Grecy,  opowiedział jaki na tych terenach panował klimat i jak wyglądało codzienne życie ludności. Dzieci zobaczyły wykute z brązu wierne repliki hełmów i innych części zbroi bogatych greckich żołnierzy oraz zbroję uboższych wojów zrobioną z lnu, utwardzanego specjalną metodą. Mogły także podziwiać ozdobione różnymi malunkami tarcze i misternie wykonane elementy uzbrojenia, takie jak miecz i włócznia.

Uczestnicy dowiedzieli się co to jest mitologia, poznali imiona starożytnych bogów, mitycznych bohaterów i potwory z dawnych opowieści. Usłyszeli mity o koniu trojańskim, meduzie, Dedalu i Ikarze oraz Minotaurze. Przekonali się, że dziedzictwo starożytnej Grecji nie tylko miało wpływ na oblicze wielu dziedzin współczesnej nauki, ale wciąż pozostaje żywe także w dzisiejszej popkulturze. Nazwy dawnych ludów i plemion, imiona mitycznych bogów, wojowników czy bohaterów odnajdujemy dziś w nazwach klubów sportowych oraz znanych na całym świecie firm i produktów, pojawiają się również w świecie muzyki, w bajkach, książkach i filmach. Na przestrzeni minionych epok zachowała się także tradycja urządzania igrzysk olimpijskich, którą Grecy zapoczątkowali tysiące lat temu. A to tylko niektóre przykłady tego, jak wielki wpływ na oblicze dzisiejszego świata miała szeroko rozumiana kultura starożytnej Grecji.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy realizowany jest ze środków budżetu Miasta Jasła w ramach programu „Jasło Miasto Wiedzy".