24 marca 2018 roku mali studenci przekonali się, że czasem w niepoważny sposób można mówić o całkiem poważnych sprawach. Gościem Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego była dr Agnieszka Frączek, germanistka, leksykograf, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci, która z pomocą swoich książek w zabawny sposób przeprowadziła nas przez świat językowych pułapek oraz trudności.
Podczas zajęć „Gimnastyka języka” dzieci zastanawiały się z czego można czerpać pomysły do pisania książek. Stwierdziły, że można ich szukać w wyobraźni, w otaczającym nas świecie oraz w wydarzeniach, które przydarzają się każdemu w codziennym życiu. Autorka w pełni się z nimi zgodziła i dodała, że źródłem inspiracji a jednocześnie tematem wielu książek, które napisała jest nasz język ojczysty. Jej utwory ukazują najmłodszym, jak dzięki zabawie słowami można się uczyć poprawnie posługiwać polszczyzną. Dzieci wysłuchały m.in. wierszy: Słonie na spadochronie, Kwadratowa krowa, Po co pada deszcz?, Znam taki sklep. Poznały prawdziwe historie, na których zostały oparte książki Kotostrofy, czyli o kotach strofy i Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą. Najmłodsi zobaczyli ilustracje stworzone w całości za pomocą wycinanek i dowiedzieli się, że w procesie powstawania książek bierze udział wiele osób, a efekty pracy pisarza docierają do nas w postaci gotowej książki dzięki: wydawcy, redaktorowi, ilustratorowi, kierowcy, księgarzowi czy bibliotekarzowi.
Jasielski Uniwersytet Dziecięcy to edukacyjny projekt realizowany przez Miasto Jasło w ramach Programu „Postaw na rodzinę”. Projekt współfinansowany jest ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach programu "Postaw na rodzinę".