26 marca 2022 r. studenci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego, pod okiem leśnika, ornitologa i przyrodnika Sławka Czyżowicza, wcielili się w tropicieli.
Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się czym zajmują się tropiciele i na jakie znaki należy zwracać uwagę obserwując naturę. Prowadzący wyjaśnił różnicę między tropami i śladami, które pozostawiają po sobie ptaki, ssaki, ale także ludzie. Mali przyrodnicy zobaczyli tropy charakterystyczne dla wilków, dzików, zajęcy, wiewiórek, jeży czy jeleni. Oglądali ślady pozostawione przez zwierzęta w postaci gniazd, porzuconych piór, skorupek po jajkach, kości, zasuszonych odchodów i obgryzionych z łusek szyszek. Dowiedzieli się czym jest wypluwka i wylinka, jak nazywa się samica i samiec jelenia oraz sarny, a także poznali różnicę między rogami i porożem. Leśnik chętnie odpowiadał na pytania, podzielił się opowieściami o swoich spotkaniach z dzikimi zwierzętami, zdradzając wiele ciekawostek z ich życia. Na zakończenie uczestnicy pochwalili się zdobytą wiedzą i wykonali test na tropicieli, dopasowując tropy do zdjęć zwierząt spotykanych w lasach czy na łąkach.
Jasielski Uniwersytet Dziecięcy realizowany jest ze środków budżetu Miasta Jasła w ramach programu "Jasło Miasto Wiedzy".