21 listopada 2020 gościem Juniwersytetu był Mikołaj Golachowski – biolog, ekolog, dr nauk przyrodniczych, podróżnik, przewodnik, tłumacz i autor książek dla dzieci, takich jak: „Pupy, ogonki i kuperki”, „Gęby, dzioby i nochale” oraz „Darwin. Opowieść o naszej wielkiej rodzinie.”
Podczas spotkania online mali studenci udali się w odległe zakątki naszego globu, aby odwiedzić niezwykłe pokryte śniegiem i lodem krainy oraz zamieszkujące je zwierzęta. Oglądając prezentację odkryli różnice pomiędzy polarnym rejonami Ziemi. Dowiedzieli się jak powstają lodowce, jakie warunki atmosferyczne panują na tych obszarach, jakie zjawiska można tam zaobserwować oraz że kiedy w Europie panuje jesień, np. na Antarktydzie jest wiosna. Dzieci zrozumiały, iż bardzo częstym błędem jest myślenie, że pingwiny i niedźwiedzie polarne żyją obok siebie, ponieważ w rzeczywistości zwierzęta te mieszkają na przeciwległych krańcach świata. Na Arktyce możemy spotkać m. in.: niedźwiedzie polarne, śnieżne sowy, zające bielaki, lisy polarne, niektóre gatunki fok i wieloryby, natomiast na Antarktyce różne gatunki pingwinów i fok. Prowadzący pokazał najmłodszym fotografie pięknych, mroźnych i bezkresnych krajobrazów oraz zwierząt przyłapanych podczas różnych codziennych sytuacji. Zdradził także wiele ciekawostek na temat życia i zwyczajów niedźwiedzi polarnych, pingwinów białobrewych i maskonurów inaczej zwanych policjantami, fok krabojadów, fok weddelek, słoni morskich, humbaków, a także lampartów morskich. Polarnik zwrócił uwagę na to, że wiele z tych stworzeń jest ciekawskich i przyjaźnie nastawionych do człowieka, inne zaś to śmiertelnie niebezpieczne drapieżniki. Dzieci miały również okazję wysłuchać pięknego śpiewu wielorybów i dźwięków wydawanych przez różne gatunki pingwinów i fok. Na zakończenie obejrzały krótki filmik pokazujący pierwsze spotkanie małego dwumiesięcznego słonika morskiego z człowiekiem. Spotkanie z Mikołajem Golachowskim było fascynującą i pouczającą lekcją o świecie i przyrodzie.
Jasielski Uniwersytet Dziecięcy realizowany jest ze środków budżetu Miasta Jasła w ramach programu "Jasło Miasto Wiedzy".