14 listopada 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle mieliśmy okazję po raz kolejny gościć jasielskiego pasjonata podróży – Tomasza Dobrowolskiego, który kontynuując cykl opowieści o Paryżu, tym razem zabrał nas do dawnej posiadłości królów Francji – Wersalu. Spacerując po pełnych przepychu komnatach pałacowych oraz bajkowych ogrodach uczestnicy spotkania, mieli możliwość poznać nie tylko historię pałacu, ale także losy mieszkańców Wersalu.
Wersal wybudowany został na bazie pałacyku myśliwskiego, należącego do Ludwika XIII, który był wielkim pasjonatem polowań. Młody Ludwik XIX tak bardzo zachwycił się tym miejscem, że postanowił urządzić w nim swoją rezydencję. Do pomocy w zaprojektowaniu swojej nowej podparyskiej siedziby, wynajął Julesa Hardouin-Mansarta i Louisa Le Vau oraz wielkich artystów tamtego okresu. Natomiast o wystrój wnętrz zadbał Charles Le Brun, malarz oraz dekorator, który z wielką starannością wybierał każdy szczegół wyposażenia. Budowę rozpoczęto w 1668 r., a po 1682 Wersal stał się oficjalną rezydencją królewską. Była to największa tego typu budowla w Europie, na której wzorowali się twórcy pałaców europejskich. Cała posiadłość składa się z pałacu głównego, liczącego około 700 pomieszczeń i dwóch mniejszych pałacyków: Petit Trianon i Grand Trianon. Największe wrażenie na zwiedzających robi Galeria Lustrzana, zbudowana według projektu Mansarta. Jej sklepienie zdobią malowidła Le Bruna, przedstawiające wielkie francuskie zwycięstwa. Galeria zawdzięcza swą sławę siedemnastu ogromnym oknom wychodzącym na park i odbijającym się w takiej samej liczbie luster na przeciwległej ścianie. Zwiedzając wspaniałe wnętrza pałacu nie można pominąć wizyty w ogrodach pałacowych. Ich twórca Andre Le Nôtre stworzył wręcz baśniową krainę pełną sprowadzanych specjalnie drzew i kwiatów, w której znajdowały się gaje, baseny, kanały, fontanny oraz rzeźby.
Pałac i ogrody, które możemy podziwiać dzisiaj, powstały głównie za czasów Króla-Słońce, czyli Ludwika XIV, i według założeń miała to być rezydencja godna najważniejszego króla Europy. Podziwiając dzisiaj przepych wnętrz i bajkowe ogrody, trudno nie przyznać, że cel ten udało się osiągnąć.
Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali wiele praktycznych informacji, dotyczących wizyty w Wersalu.
Współorganizatorem spotkania było Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i Przyjaciół „Mamy nadzieję”.