13 listopada 2017 r. w Dyskusyjnym Klubie Książki „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle rozmawialiśmy o książce Amosa Oza „Opowieść o miłości i mroku”.
Biografia Oza to losy jego rodziny oraz bliższej i dalszej historii Izraela, której jest spadkobiercą i orędownikiem. To także opowieść o bezskutecznej próbie pogodzenia się z samobójczą śmiercią matki:
„Nie obudziła się już tego ranka, (...) nawet kiedy zrobiło się widno, a spośród gałęzi fikusa w szpitalnym ogrodzie zawołał na nią ptaszek (…), zawołał jeszcze raz i jeszcze bez skutku, ale mimo wszystko próbował znowu i znowu, i czasami wciąż jeszcze próbuje” – czytamy w książce.
Oz to pisarz erudyta, który poszukuje inteligentnego czytelnika. Autor pozwala być świadkiem swojego bólu, zachowując jednak bezpieczną odległość. Utrzymanie tego dystansu to jedyna możliwość zbliżenia się i poznania, wybaczenia i uwolnienia od złych emocji, w których nie jest osamotniony. Czytelnikiem Oza nie jest pospolity plotkarz, ale ten który umie uszanować jego ból i mu współczuje.
„Kto sedna opowieści doszukuje się w przestrzeni pomiędzy utworem a tym kto go napisał – ten błądzi. Szukać należy nie między dziełem a autorem lecz raczej pomiędzy tekstem a jego odbiorcą” – uważa Oz.
Moim zdaniem książka jest wspaniała. Dlaczego? Dlatego, że zmusza czytelnika do poszerzania swojej wiedzy; porównywania swojego życia z życiem innych ludzi; zaprzyjaźnienia się z nieznanym – pisze w recenzji Maria Kantor.
Myślę, że jest to jedna z najlepszych i najmądrzejszych książek, jakie ukazały się w ostatnich latach. Książka ważna dla kształtowania się myślenia współczesnego człowieka i pomocna w zrozumieniu procesów i zdarzeń wśród których żyje – powiedziała na zakończenie Stanisława Czernik.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.