Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Atrakcje Dolnego Śląska

środa, 14 października 2015
Kluby: Atrakcje Dolnego Śląska

W środę 14 października 2015 r. Jasielski Klub Podróżnika działający przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle zainaugurował nowy cykl spotkań  „Polska w moim obiektywnie”, poświęconych turystyce krajowej.  W podróż po Dolnym Śląsku zaprosił zebranych Tomasz Dobrowolski.

Jedną z wielu atrakcji Dolnego Śląska jest, wciąż tajemniczy, niemiecki projekt budowlany "Riese" zrealizowany w czasie II wojny światowej w Górach Sowich i w zamku Książ. W masywach gór, za cenę życia kilku tysięcy więźniów, wykuto kilkanaście kilometrów tuneli.  W zdecydowanej mierze są to podziemne tunele i zabudowania, choć istnieje też część naziemna. Powstało sześć głównych kompleksów m.in. kompleks w masywie góry Włodarz, do  którego prowadzą cztery wejścia, kompleks Głuszyca-Osówka z trzema podziemnymi sztolniami  oraz  kompleks Soboń z budynkami naziemnymi i bunkrem.

Wielkie wrażenie na zebranych zrobiły fotografie  zespołu pałacowego w Kamieńcu Ząbkowickim.  Imponujący pałac, nazywany często perłą architektury neogotyckiej, wraz z pięknym, 120-hektarowym parkiem powstał w XIX w. z inicjatywy Marianny Orańskiej. Łączy on wątki architektury późnego gotyku angielskiego, średniowiecznych warowni krzyżackich, budowli sycylijskich i mauretańskich. Autorem projektu pałacu był Karl Friedrich Schinkel. Pałac został zbudowany na planie prostokąta o wymiarach 75x48 m i otoczony ponad 400-metrowym murem.  Obiekt posiada piękny park z tarasami, fontannami, oczkami wodnymi, pergolami, romantycznymi grotami.
Kolejnym ciekawym obiektem na trasie podróży był  ewangelicki kościółek parafialny Wang, który został przeniesiony z miejscowości Vang w Norwegii do Karpacza w Karkonoszach. Kościół został zbudowany z sosnowych bali  na przełomie XII/XIII wieku. Powstał jako jeden z około tysiąca (przetrwało kilkadziesiąt) norweskich kościołów klepkowych (słupowych)  i uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce.

Współorganizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Podróżników „Za Horyzont”.