Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Babskie gadanie w Fili nr 2

,
Kluby: Babskie gadanie w Fili nr 2

W środowe popołudnie, 16 października 2013 r., odbyło się inauguracyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Filii nr 2. Działanie klubu, który skupia dorosłych miłośników literatury, rozpoczęło się od gorącej dyskusji nad książką  Izabeli Pietrzyk „Babskie gadanie”.       

Powieść przedstawia trudny temat bycia „tą trzecią”. W przewrotny sposób, dowcipnie i lekko opowiada historię czterdziestolatki Izy, która wikła się w romans z żonatym mężczyzną. Jednocześnie pojawia się cała galeria kobiecych postaci – przyjaciółek głównej bohaterki, jest wśród nich projektantka mody – singielka wbrew własnej woli, redaktorka radiowa, przedszkolanka, niepracująca żona marynarza oraz humanistka, która robi karierę w… banku.

„Babskie gadanie” poruszyło klubowiczki, a refleksje po lekturze były bardzo różne. Części uczestniczek książka nie przypadła do gustu, krytykowały m.in.: zbyt dosadny język i kreację samej bohaterki. Część była natomiast zachwycona „kobiecą powieścią”, która jednocześnie porusza i bawi. Problemy przedstawione w tej książce są wciąż aktualne, choć oczywiście odbierane inaczej na różnych etapach życia – powiedziała na zakończenie jedna z klubowiczek, pani Helena.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.