Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Ból spotkanego na drodze

czwartek, 11 września 2014
Kluby: Ból spotkanego na drodze

11 września 2014 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie DKK „Liberatorium” poświęcone Pascalowi Garnier i jego ostatniej powieści „Jak się ma twój ból?”.

Książka jest filozoficznym epitafium francuskiego pisarza. Garnier  w kostiumie fabularnej narracji opowiada o śmierci. Bowiem Simon pozwala się zabić, co więcej, sam z wielką pieczołowitością planuje własny zgon. Najodpowiedniejszym wykonawcą jego diabolicznego planu zdaje się być Bernard  Ferrand.

Tytuł powieści,  jak wyjaśnia autor, wziął się stąd, że ludzie w jednym z krajów Afryki pozdrawiali się z rana tymi słowami. To pytanie dotyka istotnych spraw w życiu człowieka, ponieważ ból (szczególnie psychiczny) dręczy prawie każdego i budzi się razem z nim rano. To pozdrowienie zatem jest formą troski i zainteresowania stanem ducha spotkanego na drodze – powiedziała B. Tora.
Wiesław Telega: Dla Simona życie to zabijanie.
Beata Baraś: Wojna uczy zabijania.
Barbara Siuta: W powieści znaczące są proste wartości rodzinne.
Maria Kantor dostrzegła bogactwo stylu i języka. Dalsza dyskusja poruszyła temat eutanazji.

Na zakończenie spotkania Teresa Furmanek–Wnęk zrobiła klubowiczom niespodziankę zapraszając jasielskiego poetę Edwarda Lechetę. Autor przeczytał kilka wierszy z tomiku „Twój portret” i opowiedział o swojej pasji.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.