Kluby: Dydaktyka i regionalizm według Wacława Kozdrója

środa, 05 grudnia 2018
Kluby: Dydaktyka i regionalizm według Wacława Kozdrója

Co ma wspólnego gwarowe słowo wylogować ze współczesnym wyjściem z systemu komputerowego dowiedzieli się zebrani w Klubie "Michalina" 5 grudnia 2018 r.  w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle od Wacława Kozdrója, dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Tarnowcu.

Wacław Kozdrój jest autorem bajek dla dzieci, ilustratorem, wydawcą i niestrudzonym promotorem ziemi tarnowieckiej. Z powodzeniem udaje mu się pogodzić wszystkie te role.
Jego wydawnictwo "Manufaktura bajek" powstało z potrzeby osobistych doświadczeń ojca i dziadka. Bajki Kozdrója podpowiadają rodzicom jak rozwiązać problemy dzieci, które dorosłym z pozoru mogą wydawać się błahe. Przykładem takich bajek dydaktycznych jest seria "Mam problem". Ukazały się w niej m.in.: "Filip i jego nowy przyjaciel", "Jagódka i jej kwiatki", "Młodsza siostra", "Bałagan".

Moje bajki nie dają gotowych rozwiązań. Nie są matrycą, którą można przyłożyć do życiowych sytuacji, ale z pewnością są pomocne w procesie wychowania – mówił pisarz.

Wacław Kozdrój wspomniał także o najnowszej publikacji związanej z ziemią tarnowiecką "Tarnowieckie godania" Adolfa Orzechowicza wydanej przez GBP w Tarnowcu. Uważa, że tego typu publikacje to ważny element zachowania kultury chłopskiej. Przeczytał zebranym opowiadanie "Młockorz".

Na zakończenie z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia – Dorota Woźnica, dyrektor MBP w Jaśle złożyła najlepsze życzenia, ciesząc się z faktu, że "Michaliny" wciąż są pełne pomysłów, energii i dobrze się czują w naszej Bibliotece.

Od Barbary Rodak wszyscy otrzymali piernikowe prezenty, a Bernadeta Samborska zdradziła tajniki  zrobienia oryginalnego, świątecznego wieńca.