Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Estetyka filmowego świata Petera Webbera

wtorek, 06 września 2016
Kluby: Estetyka filmowego świata Petera Webbera

6 września br. w Klubie Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle  z cyklu „Filmowe portrety malarzy” rozmawialiśmy o filmie Petera Webbera „Dziewczyna z perłą”.

Rozmowę o filmie poprzedziła prezentacja multimedialna o twórczości Johannesa Vermeera i kondycji malarskiego rzemiosła w XVII w.

Webber potraktował książkę jako punkt wyjścia do własnej opowieści. Historia pięknej Griet to studium dojrzewania młodej kobiety i siły jej namiętności. Romans spełniony przyspiesza oddech, a niespełniony wstrzymuje – powiedziała Urszula Wójcik.

Reżyser posługując się filmowym przekazem, pokazuje brutalny świat i dysproporcje społeczne siedemnastowiecznej Holandii. Bez książkowego komentarza Tracy Chevalier trudno byłoby odczytać intencje reżysera – dodał Tadeusz Hołosyniuk.  Jednak dla pozostałych rozmówców skrótowość fabuły okazała się atutem. Estetyka obrazu filmowego, gdzie każdy kadr stanowi odrębne dzieło sztuki jest ostatecznym werdyktem widza. Maria Kantor była na wycieczce szlakiem holenderskich mistrzów. Zdjęcie, które przesłała Klubowiczom pochodzi z jej zbiorów.