Kluby: Gdy życie spotyka się ze śmiercią

niedziela, 14 czerwca 2015
Kluby: Gdy życie spotyka się ze śmiercią

16 czerwca odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Kopernikus Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Tym razem klubowicze rozmawiali o książce Arona Ralstona pt. „127 godzin”.

„127 godzin” to prawdziwa historia młodego człowieka i jego walki o życie. Aron Ralston jest pasjonatem sportów ekstremalnych, młodym człowiekiem pewnym, że zawsze wszystko może kontrolować. Podczas swoich wypraw nie zachowuje zasad elementarnego bezpieczeństwa, nie informuje nikogo o trasach wędrówek. Podczas jednej z wypraw w głąb kanionu ogromny głaz przygniata mu dłoń. Bohater musi stoczyć ogromną walkę o życie, przezwyciężyć słabość, ból i zwątpienie. Ten wypadek powoduje, że zachodzi w nim zmiana, zdaje sobie sprawę, co jest istotne i na czym powinno mu zależeć.

Klubowiczki były pod wrażeniem osobowości Arona, jednak w ocenie jego zachowania zdecydowanie się różniły. Pani Grażyna była zachwycona książką, podziwiała silną wolę Arona i jego desperacką walkę o życie. Innego zdania była pani Helena, która zadała pytanie: Czy którakolwiek z was chciałaby być jego matką? Bo ja nie. Według niej to antybohater, samolubny, nieodpowiedzialny, dla którego liczy się tylko on sam i coraz to inne wyzwania.

Pani Ela zauważyła, że przesłaniem tej książki jest, żeby nigdy się nie poddawać, że o najcenniejsze, czyli życie trzeba walczyć do ostatniej sekundy. Nie da się przewidzieć wszystkiego – dodała pani Grażyna – ale można zminimalizować niebezpieczeństwo.
Adrenalina dla niektórych jest jak narkotyk, a to może być bardzo niebezpieczne – podsumowała pani Halina.

Dyskusyjny Klub Książki Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjne Kluby Książki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach.” Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle pod nr tel. 13 446 9001 lub e-mail: filia2@mbp.jaslo.pl