Kluby: Jak cię opisać moja jesieni… czyli korale „Michalin”

środa, 20 października 2021
Kluby: Jak cię opisać moja jesieni… czyli korale „Michalin”

Spotkanie Klubu Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina” 20 października 2021 roku było bardzo uroczyste.

Maria Tomasik, która  ponad 10 lat była prezesem Klubu, zrezygnowała z pełnienia tej funkcji. Dorota Woźnica, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, podziękowała jej za wieloletnią pracę na rzecz Klubu, działającego przy jasielskiej Bibliotece.

Pani zaangażowanie przyczyniło się do szerzenia kultury ludowej Jasielszczyzny, wzmocnienia tradycji, którą z wielką pasją starała się Pani promować m.in. poprzez udział w spotkaniach autorskich, warsztatach, konkursach, akcjach poetyckich, rękodzielniczych i działaniach realizowanych przez naszą Bibliotekę – powiedziała.

Wyraziła także nadzieję, że pani Maria nadal będzie się dzielić swoją wiedzą, kreatywnością, pomysłami i doświadczeniem. Jednocześnie pogratulowała Teresie Macek wyboru na nową prezes Klubu „Michalina”.

W drugiej części spotkania „Michaliny” z zapałem zajęły się robieniem korali z darów natury takich jak: liście, kasztany, jarzębina, głóg, żołędzie, orzechy. Znakomitym wyborem dla Alicji Antonik okazały się pomarańczowe nasionka trzmieliny.

Poetki w swoich wierszach opowiedziały jak widzą jesień. Na Marii Chochołek największe wrażenie robią odcienie brązu i zieleni. Bernadeta Samborska namawia, by się zasłuchać w mowę listopadowych drzew. Maria Buczyńska wzrusza się na widok liści, które niczym baletnice unoszą się na wietrze. Smak pieczonych ziemniaków to nie lada przysmak dla Marii Tomasik. Na wędrówki po lesie, by zapełnić spiżarnię, zaprasza Maria Słowik.

Na zakończenie spotkania Krystyna Pilch, nawlekając na nitkę swoje kasztanowe korale, deklamowała wiersz „Jesień”:

Jak cię opisać moja jesieni.
Jak cię spostrzegam rano i o zmroku.
Gdy kolorami liści się mienisz.
I o poranku w mglistym widoku.
(…)