Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Jak działa Internet? Sieciaki obchodzą Dzień Bezpiecznego Internetu

wtorek, 09 lutego 2016
Kluby: Jak działa Internet? Sieciaki obchodzą Dzień Bezpiecznego Internetu

Co to jest adres strony internetowej? Czym różni się od adresu pocztowego? Jak w Internecie przesyła się dane? I  w końcu – o czym należy pamiętać surfując w Sieci? Na te pytania odpowiedzieli członkowie Klubu Sieciaka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle podczas spotkania „Jak działa Internet?” 9 lutego br. Spotkanie odbyło się w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu 2016.

Mali Internauci wysłuchali fragmentów książki „Skąd się wzięły małpy w Internecie” Artura Janickiego i wzięli udział w kreatywnej burzy mózgów, dzięki której dowiedzieli się czym jest Internet i dlaczego niektórzy nazywają go Siecią. Zajęcia były okazją do sprawdzenia jakie powinny być elementy poprawnego adresu strony internetowej, rozszyfrowana skrótów typu „gov”, „edu”, „org, a nawet wcielenia się w rolę routera, którego zadanie jest przesyłanie danych w Internecie.

Na zakończenie dzieci dowiedziały się czym są emotikony i jak wyrazić swój nastrój w Internecie. Narysowałem emotikon z uśmiechem, a to znaczy, że mam dobry nastrój i zajęcia o Internecie podobały mi się – powiedział Michał.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.