Kluby: Każdy może być poetą

poniedziałek, 20 marca 2017
Kluby: Każdy może być poetą

20 marca 2017 r. w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie w ramach Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki „Fan Book Sobniów”. Tym razem z okazji Światowego Dnia Poezji rozmawiano o poezji i nie tylko.

Klubowiczki na spotkaniu wspominały i czytały swoje ulubione wiersze. Usłyszałyśmy utwory  Juliana Tuwima, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Danuty Wawiłow i Jana Brzechwy.

Na początku spotkania pojawiły się pytania:  czym jest poezja, co może być tematem poezji i czy każdy może być poetą?.
Klubowiczki stwierdziły, że młodzież jest teraz zafascynowana  światem telefonów, tabletów i innych gadżetów, a poezja występuje tylko w szkole, choć nie zawsze są omawiane  wiersze, które im się podobają.
Czy każdy może być poetą? Na to pytanie szukałyśmy odpowiedzi w tekście Danuty Wawiłow „Każdy jest poetą”: Bo poezja to nie jest to, co się kurzy na bibliotecznych półkach, tylko to, co masz w sobie i co widzisz wokół siebie. Twój własny, niepowtarzalny odrębny świat.(...) Im więcej człowiek ma w sobie, tym piękniejsze może pisać wiersze. Wobec tego piszcie okruchy! Okruch to wiersz krótki (od jednej linijki do pięciu), nierymowany, napisany językiem bardzo prostym, takim, jakim mówimy na co dzień. Okruch jest przedszkolem poezji.
Klubowiczki stwierdziły, że wszystko może być tematem poezji:  miłość, ale też najprostsza rzecz codzienna. O poezji można rozmawiać - jest to możliwe, ciekawe i fascynujące.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Ksiązki oraz WiMBP w Rzeszowie.