Na spotkaniu Klubu Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle rozmawialiśmy o lekturach, które nadal są obecne w naszym życiu.
Są tytuły, które nie pozostawiają po sobie śladu, ale zdarza się, że na naszej czytelniczej drodze pojawi się książka niezapomniana.
Miłość do literatury i umiejętność czytania Wiesław Telega zawdzięcza „Dzikowemu skarbowi” Karola Bunscha, natomiast artystyczną wrażliwość Ewy Sokołowskiej-Michny ukształtowały książki Władysława Bodnickiego. Maryla Grażka ilekroć czyta „Chłopów”, wciąż czuje zapach jesiennych pól w Lipcach Reymontowskich. Ciepłe wspomnienia i łzy wzruszenia u Teresy Ryby łączą się z odczytanymi na nowo w czasach pandemii: „Dżumą” Alberta Camusa i „Miłością w czasach zarazy” Gabriela Garcii Marqueza, a także z odziedziczonym po dziadku starodrukiem „Kolęd domowych i pastorałek”. U Urszuli Radoniewicz lektura dokumentu „Auschwitz-Birkenau” zrodziła bunt przeciwko przemocy.
Z całą pewnością mogłabym wymienić wiele tytułów, jednak książka, która zapadła mi w pamięć to „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” Zbigniewa Rokity, która w formie reportażu przedstawia losy Śląska i jego mieszkańców – powiedziała Teresa Furmanek-Wnęk.
Atrakcją literackiego popołudnia było wystąpienie Waldemara Tokarczyka, geografa i poety z Nowego Żmigrodu, który przeczytał swoje wiersze i podzielił się refleksjami o ulubionych lekturach. Należą do nich m.in. „Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych” Władysława Kopalińskiego i autobiografia fińskiej pisarki Tove Jansson „Córka rzeźbiarza”. Okazało się też, że tak silnie na jego wyobraźnię i podświadomość zadziałała powieść Gabriela Garcii Marqueza „Sto lat samotności”, że pojechał do Kolumbii i odwiedził miejsca wymienione w powieści.
Długo się wahał i zwlekał z decyzją, aby zaprezentować szerszemu gronu swoje wiersze. Po wielu eksperymentach z formą, ostatecznie się odważył. Wiele z nich powstało z zapamiętanych obrazów, doznanych przeżyć, strzępków pamięci. Klubowicze wysłuchali m.in. tekstów: „Jarmark w Nieznajowej”, „Widmowy rumak”, „Nie zniknę na zawsze”.
Wiersze Waldemara Tokarczyka dostępne są na stronie w zakładce obraz i słowo: http://www.tomekszostak.com/
Spotkanie odbyło się 2 lutego 2023 roku.