Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Literatura iberoamerykańska świątecznie - spotkanie z Nidią Luz Franco

poniedziałek, 29 grudnia 2014
Kluby: Literatura iberoamerykańska świątecznie - spotkanie z Nidią Luz Franco

29 grudnia 2014 w Klubie Powiększania Wyobraźni  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z  Nidią Luz Franco, pochodzącą z Kolumbii miłośniczką literatury.

Co wspólnego może mieć śnieg i Boże Narodzenie z literaturą iberoamerykańską? A jednak. To bowiem klimat polskich świąt przywiódł Nidię Luz Franco do Jasła. Dzięki temu mogliśmy porozmawiać nie tylko o literaturze iberoamerykańskiej, ale też wspólnie pośpiewać kolędy, przy gitarowym akompaniamencie  Tadeusza Hołosyniuka.

Analizując polski rynek wydawniczy okazuje się, że tłumaczeń literatury iberoamerykańskiej, nie ma zbyt wiele. Zdobycie ciekawych egzemplarzy, a zwłaszcza nowości, wymaga intensywnych poszukiwań na rynkach światowych. Do takich poszukiwaczy należy Waldemar Tokarczyk, dzięki któremu spotkanie z Nidią Luz Franco doszło do skutku. Spotkanie było okazją do interesującej rozmowy o literaturze. Tadeusz Hołosyniuk do dzisiaj pamięta czasy literackiego boomu lat osiemdziesiątych, kiedy to realizm magiczny był modny, a koneserzy wyczekiwali na kolejne tomy słynnej serii. Wielkie nazwiska takie jak Marquez, Cortazar, Carpentier są nadal jej sztandarem. Nidia z kanonu swoich lektur wybrała „Sto lat samotności” Marqueza i przeczytała fragment powieści. Przyznała jednak, że woli czytać poezję i …tańczyć.

Na zakończenie spotkania obejrzeliśmy wycinek zbioru literatury iberoamerykańskiej Waldemara Tokarczyka i powieści zgromadzonych w MBP w Jaśle.