30 lipca br. na spotkaniu Klubu Czytających Rodzin Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle wybraliśmy się wraz z polskimi legendami w podróż nad morze, aby rozwikłać zagadkę gdańskich lwów.
Podczas zajęć przeczytaliśmy legendę „Lwy z gdańskiego ratusza” i dowiedzieliśmy się, że ich twórcą był znakomity miejski kamieniarz Daniel Eggert, który upodobał sobie rzeźbienie tych zwierząt ze względu na swojego biblijnego imiennika. Poznaliśmy symbolikę gdańskiego herbu, na którym widnieją dwa patrzące na siebie lwy, trzymające w łapach czerwoną tarczę z dwoma białymi krzyżami i złotą koroną. Na tym godle wzorował się mistrz Daniel rzeźbiąc zwierzęta na portalu – do dziś ozdabiającym miejski ratusz. Jednak herb wykuty przez rzemieślnika różnił się od tego znanego z miejskich pieczęci i chorągwi, jego lwy spoglądały w jedną stronę, w stronę drogi wiodącej do miasta, którą w razie niebezpieczeństwa miała nadejść pomoc.
Wspólnie odkryliśmy, że Gdańsk „zamieszkuje” więcej lwów i można je odnaleźć w różnych częściach miasta. Z pomocą kolorowego papieru, kleju i nożyczek wyczarowaliśmy niemałe stadko, w którym znalazły się groźne majestatyczne lwy, dostojne lwice i rozbrykane lwiątka.
Spotkania Klubu Czytających Rodzin MBP w Jaśle odbywają się w ramach programu „Rodzinne czytanie” i kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.