Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Między czytelnikiem a pisarzem – wywiady Michała Nogasia

poniedziałek, 13 czerwca 2022
Kluby: Między czytelnikiem a pisarzem – wywiady Michała Nogasia

Michał Nogaś deklaruje, że lubi książki, które poszerzają jego punkt widzenia i wiedzę na jakiś temat. Podobnego zdania byli wszyscy członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki „Liberatorium” po lekturze „Z niejednej półki. Wywiady”.

Michał Nogaś jest dziennikarzem radiowym i prasowym, pracuje w Radiu Nowy Świat. Od wielu lat poleca swoim słuchaczom i czytelnikom książki warte przeczytania.

Autor wywiadów sam jest wytrawnym i inteligentnym czytelnikiem, dlatego staje się w tych rozmowach nie tylko dziennikarzem, rozmówcą, ale partnerem do inspirujących dyskusji. To wpływa na poziom rozmów i budzi zaufanie czytelnika, że najważniejsze i naprawdę istotne pytania zostaną wypowiedziane w jego imieniu tak, jak sam chciałby je zadać – powiedziała  Stanisława Czernik.

Zaciekawiły nas literackie głosy – Nigeryjki Chimamandy Ngozi Adichie, poruszającej sprawy dla niej ważne, związane z przyszłością Afryki, czy niezrównanego Stefana Hertmansa, którego twórczość pozwala czytelnikowi na redefinicję pojęcia inności.

Szczególnie zapadły mi w pamięć rozmowy z Hanną Krall, reportażystką, dziennikarką, pisarką, która wspomina postać Marka Edelmana i Zadie Smith, autorką „Białych zębów” –  powiedziała Teresa Furmanek-Wnęk. Niespiesznie delektowałam się wywiadami – dodała. Zanotowała także sporo cytatów i myśli, które zostaną z nią na długo, jak choćby określenie przez Olgę Tokarczuk czego uczy powieść:

„Powieść uczy myśleć w sposób nie tyle przyczynowo-skutkowy, ile empatyczny. Poszerza naszą świadomość, sprawia, że potrafimy się postawić w sytuacji innego człowieka, lepiej rozumiemy jego decyzje”.

Gdy lubimy pisarza, albo zachwycimy się jakąś nową książką, zazwyczaj ciekawi nas postać autora jako człowieka, co go ukształtowało, dlaczego pisze tak a nie inaczej, skąd bierze swoje tematy i jak zapatruje się na otaczającą rzeczywistość. Odnajdujemy jakieś motywy i nici porozumienia, wspólne z naszymi własnymi doświadczeniami i chcielibyśmy znaleźć na to potwierdzenie. Jeśli zachwyci nas jego ogląd świata, pragniemy nowych kreacji i chcemy w nich się zanurzyć. Pisarza zaczynamy traktować jak kogoś bliskiego, wspólnika w doświadczaniu życia, a nie tylko w literaturze wykreowanej na potrzeby książki. Michał Nogaś doskonale rozumie te uwarunkowania i potrzeby czytelników i umie w ich imieniu zadawać odpowiednie pytania, drążyć osobowość i intelekt pisarzy i pisarek  –  podsumowała Stanisława Czernik.

Książka Michała Nogasia jest kopalnią wiedzy o współczesnym świecie, do której warto wracać.

Spotkanie odbyło się 13 czerwca 2022 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.