Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Najciekawsze zabytki Jordanii

środa, 16 grudnia 2015
Kluby: Najciekawsze zabytki Jordanii

O zabytkach Petry, starożytnej Gerazie, okrutnym Reynoldzie de Chatillon mówił Tomasz Dobrowolski na spotkaniu Jasielskiego Klubu Podróżnika, które odbyło się w Czytelni Głównej  MBP w Jaśle 16 grudnia 2015 r.

Petra to największy skarb Jordanii, wspaniałe dzieło człowieka i natury, wplecione w krajobraz pustyni.  Słynie z okazałych grobowców i fasad świątyń, które jej mieszkańcy Nabatejczycy wyrzeźbili w miękkim piaskowcu. Budowle te łączą hellenistyczne i egipskie wpływy architektoniczne z arabskimi i semickimi, tworząc architekturę zwaną nabatejską. Najsłynniejszy zabytek Petry to  tzw. Skarbiec Faraona, wycięty w różowej skale, dwupoziomowy skarbiec zapiera dech w piersiach.

Kerak, to  największy w Jordanii zamek z okresu wypraw krzyżowych. To tutaj okrutny Reynold de Chatillon torturował swoich muzułmańskich jeńców, a potem  zrzucał ich w przepaść murów zamku. Na głowy nakładał więźniom specjalne klatki z drewna, by nie stracili przytomności podczas lotu w dół. Starożytna Geraza, to jedno z najlepiej zachowanych rzymskich miast na świecie.  Ruiny Gerazy zostały odkryte w 1806 roku przez niemieckiego archeologa Ulricha Seetzena. Szczególny rozkwit miasta przypada na II w.n.e. na okres panowania cesarza Trajana i to z tego okresu zabytki możemy obecnie podziwiać.

Współorganizatorami spotkania byli:  Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i Przyjaciół „Mamy Nadzieję” oraz Stowarzyszenie Podróżników „Za Horyzont”