Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Nie jest łatwo mówić o sprawach tak delikatnych

wtorek, 11 lutego 2014
Kluby: Nie jest łatwo mówić o sprawach tak delikatnych

Poetki „Michaliny” są ciągle aktywne na polu literackim. 11 lutego 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyła się prezentacja najnowszych tomików  Bernadety Samborskiej i Marii Tomasik.

Obie  poetki nie są debiutantkami. Poezja jest dla nich źródłem pociechy, pasją i sposobem na życie. Bernadeta Samborska odniosła się do słów  Jana Pawła II, że trzeba iść pod prąd, co poetka z Ujazdu rozumie  jako odkrywanie Boga. Jej najnowszy tomik to cykl modlitw „Klucz do nieba: rozważania męki Pana Jezusa Chrystusa”. Na pytanie czym jest dla niej modlitwa odpowiedziała: Wyciszeniem, pogłębianiem wiary i rozważaniem jej sensu. Nie jest łatwo mówić o sprawach tak delikatnych - wolę pisać.
Maria Tomasik wydała tomik „Na karuzeli życia”. Jest to cykl 60 wierszy poetki z Sądkowej. Porusza się w kręgu spraw dla niej ważnych. Piękny wiersz „Horyniecka Pani” oddziałuje swoją prostotą:
W horynieckim lesie kapliczka stoi
Droga do niej niełatwa
W kapliczce Pani piękna i  młoda
Taką widziała ją dziatwa.

W tytułowy wierszu „Karuzela życia”, odwołuje się do motywu karuzeli. Podkreśla jego ulotność i zabawę. Karuzela i życie mają wytyczony tor i nic tego nie zmieni.
Możesz wznieść się do góry
a potem spadać w dół,
ze strachu  zamknąć oczy,
mieć w uszach wielki i szum.