Kluby: Nie jestem celebrytką – spotkania z Barbarą Kosmowską

czwartek, 22 listopada 2018
Kluby: Nie jestem celebrytką – spotkania z Barbarą Kosmowską

22 listopada 2018 r. Dyskusyjny Klub Książki „Kopernikus” Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, wspólnie z Klubem Seniora przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, gościł Barbarę Kosmowską.

Barbara Kosmowska – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, autorka książek dla dorosłych, dzieci i  młodzieży, laureatka wielu nagród: pierwszej nagrody w konkursie na „Dziennik polskiej Bridget Jones” za Teren prywatny. Powieść dla nastolatek Buba wygrała konkurs „Uwierz w siłę wyobraźni” i została nominowana do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2003”, Pozłacana rybka dostała I nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, a Kolorowy szalik nominowany do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Za powieść Niezłe ziółko otrzymała nagrody Książka przyjazna dziecku i Żółta ciżemka. W 2015 roku otrzymała statuetkę "Guliwer w krainie liliputów" – nagrodę przyznawaną przez czasopismo "Guliwer" za całokształt twórczości.
Swoją przygodę literacką rozpoczęła jako osoba dojrzała, chociaż do szuflady pisała już w liceum. Wcześniej była nauczycielem w szkole średniej, stąd też jej wspaniała znajomość problematyki młodzieżowej. Kocha młodzież i dlatego chętnie pisze o niej i dla niej. Kilka lat temu zrezygnowała z pracy naukowej, poświęcając się tylko pisaniu. Mieszka i pracuje w Bytowie na Pomorzu.

Jestem prowincjuszką – mówi o sobie. – Wielki świat mnie męczy, a tu mogę być sobą, nikogo nie udaję, wszyscy mnie tam znają.

Barbara Kosmowska chętnie odpowiadała na zadawane przez publiczność pytania, nawet te osobiste, podpisywała książki i cierpliwie pozowała do wielu fotografii.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie,