Jak można pomóc komuś wbrew jego woli? Czy walka o życie może być terapią na depresję i skłonności samobójcze? Komu zaufać kiedy wszyscy są podejrzani? To nieliczne z pytań, na które poszukiwaliśmy odpowiedzi dyskutując o książce Evy Pohler „Purgatorium. Wyspa tajemnic”, podczas spotkania Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki “Zaczytani” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle 25 kwietnia 2017 r.
Powieść Evy Pohler „Purgatorium. Wyspa tajemnic” w atrakcyjnej formie thrillera porusza trudny temat depresji i powodów samobójstw wśród nastolatków. Czy jest jednak przekonywująca? Klubowicze zgodnie uznali, że książka ma sporo zalet, sprawiających, że czyta się ją szybko i przyjemnie. Wśród plusów znalazły się: wartka akcja, prosty styl, ciekawy temat, atmosfera grozy i tajemniczości, element zaskoczenia. Ale dostrzegli też wady, jak niedopracowana pod względem psychologicznym postać bohaterki i zbyt prosty język, denerwujący dla bardziej wyrobionych czytelników oraz kiepskie dialogi.
Bohaterka nie wzbudziła mojej sympatii. Za bardzo rozczula się nad sobą i niepotrzebnie pielęgnuje i podsyca w sobie poczucie winy. Dla mnie to było nieszczere – zauważyła Klaudia.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.