Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Obsesja tworzenia

piątek, 15 lutego 2013
Kluby: Obsesja tworzenia

Kim jest artysta i czym jest sztuka? Czy każdy wytwór artysty zyskuje status dzieła? Jak przebiega proces twórczy? W piątek 15 lutego 2013 r. nad fundamentalnymi pytaniami dotyczącymi szeroko pojętej sztuki zastanawiali się członkowie Klubu Inicjatyw Artystycznych WSCHÓD.

Gościem spotkania była Kamila Czosnyk (ur. 1988), artystka, absolwentkę Kolegium Sztuk Pięknych UMCS w Kazimierzu, obecnie studentka I roku II stopnia malarstwa na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z dość niekonwencjonalną formą obrazów "pisanych". Artystka zaprezentowała swoje prace, które przypominają kartkę wyrwaną ze szkolnego zeszytu, zapisaną ważnymi egzystencjonalnie słowami. Jak mantrę kreśli ona na płótnie ważne, a jednocześnie trudne dla każdego pytania, posługując się często niebanalnymi narzędziami, na przykład czerwonym winem. Tak jak gdyby Hamlet, chcąc znaleźć odpowiedź, ciągle powtarzał "być albo nie być". Taka forma wyrażania emocji i przemyśleń ma prowadzić do przeżycia katharsis, momentu oczyszczenia, znalezienia sensu nurtującej kwestii. Najnowszy projekt artystki – „Labirynty (metafizyczne)” – łączący obrazy „pisane” i instalację audio stał się inspiracją do rozważań o interdyscyplinarności w sztuce. Młodzi artyści zastanawiali się m.in. nad możliwościami twórczego połączenia słowa, dźwięku i obrazu. 

Artystka omówiła również ciekawą, prężnie rozwijającą się gałąź sztuki tzw. street art, inaczej „sztuka ulicy”. To zmagania twórcze rozwijające się w przestrzeni publicznej, z założenia niekomercyjne, wkraczające w przestrzeń miejską, oddziałujące najczęściej na zmysł wzroku. To plastyczne przedstawienia, często dowcipne i ironiczne, na pograniczu prawa (ponieważ niesterowane przez organy władzy). Inicjowane są indywidualnie przez różnych twórców lub grupy artystyczne, chcących wypowiedzieć się na dany temat w specyficzny dla siebie sposób. Stosują w tym celu takie formy jak vlepa czy graffiti. Ilustracją do dyskusji o miejscu sztuki w przestrzeni miejskiej były propozycje projektów artystycznych, m.in.: „Miasto nieidealne”.