Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Pokłosie przeszłości

wtorek, 23 lutego 2016
Kluby: Pokłosie przeszłości

O tym, jak przeszłość wpływa na naszą przyszłość, a narzucone  w dzieciństwie blokady zmieniają życie, dyskutowaliśmy 23 lutego 2006 r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Kopernikus” Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle przy ul. Kopernika 8. Tematów dostarczyła książka Marii Nurowskiej pt. „Wariatka z Komańczy”.

Marta miała trudne dzieciństwo: ona i siostra były molestowane przez ojczyma. Dorosła Marta jest uznaną malarką, lecz w życiu prywatnym nie jest spełniona. Jej związki z mężczyznami są poprawne, ale chłodne. Całe swoje uczucia oddaje zwierzętom. Kiedy wybucha wojna na Ukrainie, Marta przebywa wtedy z mężem we Lwowie.  Dołącza do konwoju z pomocą humanitarną zmierzającego w rejony Doniecka, sama zaś wiezie karmę dla zwierząt. Ta niebezpieczna wyprawa kończy się internowaniem przez samozwańcze władze rosyjskie. W odosobnieniu przebywa pół roku.                                                                                                   

Dla pani Heleny nie jest to mądra decyzja.  Marta mówi, że kieruje się rozumem, ale jedzie z karmą dla zwierząt na tereny objęte wojną, nie informując o tym nikogo?, gdzie tu rozum? – pyta pani Helena. Pani Halina próbuje bronić bohaterki, tłumacząc jej zachowanie przeżyciami z dzieciństwa, które wypaczyły Marcie wartości. Dzieciństwo jest bagażem na całe życie – mówiła pani Halina – Zwierzęta były dla niej bliższe niż ludzie, nigdy jej nie zawiodły, dlatego stawała w ich obronie. Stąd też jej przezwisko – wariatka – nadane przez sąsiadów – podsumowała pani Grażyna.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych Klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle -  nr tel. 13 446 90 01 lub e-mail: filia2@mbp.jaslo.pl