Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Powrót Herkulesa Piorot

wtorek, 17 października 2017
Kluby: Powrót Herkulesa Piorot

17 października br. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Kopernikus” Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej  poświęciliśmy Herkulesowi Poirot, który powrócił w książce Sophie Hannah „Zamknięta trumna”. 

Wicehrabina Athelinda Playford planuje wydać w swojej rezydencji przyjęcie.  Tuż przed przyjęciem wzywa swego prawnika, by dokonać pilnej zmiany w testamencie. Jeszcze tego samego dnia zamierza ogłosić decyzję. Postanowiła zostawić dzieci bez grosza, a majątek przekazać swojemu sekretarzowi, któremu zostało tylko kilka tygodni życia. Wśród gości znaleźli się między innymi detektyw Herkules Poirot oraz inspektor Edward Catchpool ze Scotland Yardu. Nie wiedzą, czemu zawdzięczają zaproszenie, do czasu, aż Poirot odkrywa, że wicehrabina Playford spodziewa się ataku mordercy.

Pani Halina uważa, że cała intryga jest przekombinowana i trochę toporna. – Brakowało mi mistrzowskiej dedukcji Poirota, który wprawdzie spinał akcję, ale czasami wyskakiwał jak królik z kapelusza – powiedziała.

Rozlazła fabuła, słabe naśladownictwo Agathy Christie, daleko jej do pierwowzoru – zauważyła pani  Helena.

Natomiast pani Ela zwróciła uwagę na postrzeganie kłamstwa przez wicehrabinę, która mówiła, że Joseph jej nie okłamał  „tylko zmienił oblicze prawdy”.  Naiwność czy głupota – zastanawiała się.

Klubowiczki zgodnie stwierdziły, że bardzo trudno jest kontynuować czyjeś dzieło, prowadzić znane postaci i mimo że autorce nie do końca się to udało, podziwiają ją za odwagę.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych Klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle - nr tel. 13 446 90 01 lub e-mail: filia2@mbp.jaslo.pl