Kluby: „Robinson w Bolechowie” Macieja Płazy i inne lektury

poniedziałek, 30 sierpnia 2021
Kluby: „Robinson w Bolechowie” Macieja Płazy i inne lektury

30 sierpnia 2021 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie DKK „Liberatorium”, w trakcie którego rozmawialiśmy o książce Macieja Płazy „Robinson w Bolechowie” i innych lekturach przeczytanych na wakacjach.

Robert – główny bohater powieści Płazy, wspomina swoje młodzieńcze lata spędzone w bolechowskim pałacu. W tej opowieści równie istotna co historia jest sfera symboliczna: przestrzeń malarstwa łączy się z przestrzenią języka, trzy najważniejsze kolory w malarstwie Roberta – szarość, zieleń i biel (…) – czytamy w recenzji Justyny Sobolewskiej.

Podoba mi się zamysł autora – powiedziała Teresa Furmanek-Wnęk. To proza gęsta i soczysta w opisach – dodała Stanisława Czernik.

Małgorzata Hanusz wybrała książkę o większym ciężarze gatunkowym pt. „Pradawna Tajemnica Kwiatu Życia” Drunvalo Melchizedeka, a Wiesław Telega „Zalotnice i wiedźmy” Joanny Miszczuk.

Urzekła mnie niezwykła historia niebanalnych kobiet i lekka narracja – zarekomendował.

W drugiej części spotkania Teresa Furmanek-Wnęk zabrała nas do Gruzji i po skarby geocachingu. Z wielką swadą i zaangażowaniem objaśniała zasady tej gry terenowej. Wirtualna marszruta sprawiła słuchaczom wiele radości. Poznaliśmy nie tylko interesujące miejsca, znajdujące się tuż za miedzą, ale te dalekie, które urzekają dzikością i wprawiają w zachwyt, jak np.: góra Kazbek,  Jaskinia Prometeusza czy Kolchida.

Dyskusyjny Klub Książki „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.