Kluby: Sentymentalizm i tęsknota – w kręgu lektury Wiesława Myśliwskiego

czwartek, 16 maja 2024
Kluby: Sentymentalizm i tęsknota – w kręgu lektury Wiesława Myśliwskiego

W DKK „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle rozmawialiśmy o książce Wiesława Myśliwskiego „W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy”.

Książka jest złożona z dwóch części: mów wygłoszonych przez Wiesława Myśliwskiego z różnych okazji oraz wywiadów m.in. z Justyną Sobolewską, Michałem Nogasiem, Stanisławem Bajem. Wydawnictwo jest znakomitym kompendium wiedzy o pisarzu i jego twórczości. Znajdziemy tu m.in. wykładnię na temat języka, jego możliwości i funkcji w powieści. W jego przekonaniu pamięć w kulturze chłopskiej miała podstawowe znaczenie dla jej ciągłości i zachowania, przekazywania i dziedziczenia jej wartości.

Obecna na spotkaniu Urszula Radoniewicz, poetka, autorka „Zielonej prowincji” przyznaje, że dla niej to właśnie konkretna gwara jest szczególnie ważna:

Jestem urzeczona gwarą ziemi ołpińskiej, tej  mojej „zielonej prowincji” – mówiła.

Teresie Furmanek-Wnęk podoba się płynący z lektury nastrój spokoju, sentymentalizm, tęsknota oraz nasycenie znaczeniami i treściami.

Powieści Myśliwskiego są uniwersalne. Trafiają w pewne nerwy społeczne, gdyż pisarz nie zajmuje się cepelią. Artysta musi być dobrym rzemieślnikiem, na tym polega prawdziwa sztuka, i Myśliwski to rozumie – powiedziała na zakończenie Stanisława Czernik.

Spotkanie odbyło się 16 maja 2024 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.