Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Siła zmian

środa, 18 grudnia 2013
Kluby: Siła zmian

18 grudnia w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem klubowicze wzięli na warsztat książkę Magdaleny Kordel pt. „Uroczysko”- pełną pełna humoru i ciepła opowieść o tym, jak malownicze miasteczko w Sudetach odmieniło życie pewnej warszawianki.

Zdrada, rozwód, przeprowadzka - nieszczęścia chodzą całymi stadami. Czy to już koniec świata? A może zmiana na lepsze? Maja - bohaterka „Uroczyska” znajduje w sobie siłę, o której istnieniu wcześniej nie miała pojęcia. Pobyt w Sudetach, w domu należącym kiedyś do jej ciotki, daje początek zmianom, które odmienią egzystencję całej jej rodziny.

Lektura „Uroczyska” skłoniła klubowiczki do zastanowienia się nad zmianą i próbowaniem tego, co nieznane. Większość z nas boi się zmian, nieznanego – powiedziała pani Grażyna – i  woli tkwić w chorym związku czy pracy nie dającej satysfakcji, a czasem takie „trzęsienia ziemi” okazują się dla nas wręcz błogosławieństwem, a nie tragedią jak się nam początkowo wydaje. Pani Halina zwróciła uwagę na to, że ważne jest w takich momentach wsparcie rodziny i przyjaciół – takie jakie miała bohaterka „Uroczyska” – powiedziała.

Klubowiczki zwróciły również uwagę na kreacje bohaterów „Uroczyska”. Uderzyło mnie w książce – powiedziała pani Ela – jak krzywdzące jest wyobrażenie ludzi z wielkiego miasta o ludziach z tzw. prowincji, których postrzegają jako mało wykształconych, zacofanych, bez ambicji. Bohaterowie „Uroczyska” przeczą temu: są tam ludzie wykształceni, inteligentni, z poczuciem humoru, przedsiębiorczy, potrafiący łączyć nowoczesność z tradycją. Pierwszy raz klubowiczki były zgodne, że książka jest świetna, dobrze się ją czyta i porusza wiele ciekawych problemów.

Dyskusyjny Klub Książki Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjne Kluby Książki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach.” Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie

Wszystkich zainteresowanych klubem prosimy o kontakt z biblioteką pod nr tel. 13 446 9001 lub e-mail : filia2@mbp.jaslo.pl