Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Soki, dżemy, powidła… czyli spiżarnia „Michalin”

wtorek, 07 września 2021
Kluby: Soki, dżemy, powidła… czyli spiżarnia „Michalin”

7 września 2021 Klub Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina” spotkał się na rozmowach o przetworach i przygotowaniach do zimy.

Na  jesienne spotkania „Michaliny” czekają zawsze z niecierpliwością, ponieważ każda z pań marzy o pochwaleniu się nowymi przepisami i swoją poezją. Maria Słowik i Krystyna Pilch /Święcany/ przeczytały humorystyczne wiersze i przyniosły znakomite słodko-kwaśne buraczki w zalewie. Ponadto na stole znalazły się: sok porzeczkowy, z pokrzywy, melisowo-miętowy, cukinia w zalewie, jabłka prażone. Wiersz w formie kulinarnego przepisu, z pomidorem w roli głównej, przeczytała Maria Chochołek /Załęże/. Czy to już koniec szczęścia, które z latem przychodzi? – pyta Bernadeta Samborska /Brzyska/ w wierszu „Koniec lata”. Podsumowaniem części poetyckiej spotkania były ludowe przysłowia o chlebie, które przypomniała Maria Buczyńska /Załęże/, jak np.: „Biedna to kraina, gdzie chleb się kończy a kamień zaczyna”, „I ostatnim kęsem chleba podzielić się z bratem trzeba”, „Chleb płacze, gdy go darmo jedzą”.

W drugiej części Maria Tomasik, prezes Klubu Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina”, złożyła rezygnację z pełnionej od ponad dziesięciu lat funkcji. W  tajnym głosowaniu nową prezes została Teresa Macek.